Пожар во хотел во Одеса, осум загинати

Најмалку осум лица загинаа во пожар кој рано утрово изби во хотел во украинскиот град Одеса, соопшти Украинската служба за вонредни ситуации.

Во соопштението се наведува дека 10 лица се спасени во пожарот, кој избувна на вториот кат во хотелот „Токио Стар“.

На самото место веднаш се испратени 65 спасувачи и 13 пожарникарни возила, а покрената е истрага со цел да се утврди причината за трагичниот инцидент.