Повторно висока бројка новозаболени, денеска 178, починаа четворица

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 1.368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 42
-Куманово 19
-Дебар 1
-Штип 1
-Прилеп 16
-Тетово 14
-Струга 5
-Велес 5
-Битола 4
-Охрид 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 11
-Гевгелија 4
-Струмица 13
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 17
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 3
-Виница 1
-Делчево 2
-Свети Николе 1
-Кичево 8
Починати се четири лица, двајца пациенти од Скопје (61 и 59г), пациент од Куманово (69г) и пациентка од Штип (70г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 71 оздравен пациент од:
-Скопје 25
-Куманово 11
-Штип 10
-Прилеп 7
-Струга 5
-Охрид 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 1
-Крива Паланка 3
-Кочани 3
-Пробиштип 1
-Берово 1
Досега во земјата се направени вкупно 175.465 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.735, бројката на оздравени пациенти е 13.863, на починати е 693, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.179.

Во последните 24 часа се направени 1368 тестирања, а регистрирани се 178 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Posted by Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë on Недела, 20 септември 2020