Повредите ми предизвикуваат болки „секој ден“, вели Надал


За повредата на стапалото нема третман, вели Рафаел Надал

 

Интеракцијата со репортер го откри данокот на 21-годишната кариера на телото на Рафаел Надал, откако шпанската тениска ѕвезда рече дека трпи болка „секој ден“.

По победата во осминафиналето над Давид Гофан — што беше одлучено од мамутскиот тај-брејк во третиот сет — Надал куцаше на неговата прес-конференција по натпреварот, предизвикувајќи еден новинар да го праша за неговата очигледна непријатност.

„Не, не грижете се“, одговори 21-кратниот грен слем шампион. „Кога играм, понекогаш ме боли стапалото. Ако ме гледате секој ден, нема да бидете загрижени. Секогаш имам болки во стопалото, особено откако ќе одиграм тричасовен натпревар или долг тренинг. Потоа одењето ми е малку лошо.

„Но, имам хронична повреда за која нема третман. Тоа е дел од мојот живот, а тоа е лошата страна што не можам да го завршам натпреварот порано. Краткорочно, мислам дека сум добро, физички, но и зборувајќи. за моето стапало, мора да се прилагоди на конкуренцијата, мора да се прилагоди на стресот што го имаат на мене натпреварите како денешниот.

Во краток рок, како што кажав, добро е, но свесен сум и за утре. Малку е покомплицирано бидејќи утре можам да се разбудам со повеќе проблеми и мора да го прифатам и да се соочим со тоа“м рече тој.

Надал беше погоден од повреди во текот на неговата кариера и само што се враќа по повредата на реброто заработена на Индијан Велс во март, што во еден момент изгледаше дека може да го загрози неговото учество на претстојното Отворено првенство на Франција.

Минатата година Надал се здоби со повреда на грбот на почетокот на сезоната, а потоа беше принуден да ја пропушти втората половина од 2021 година поради повреда на стапалото. Тој тајм аут значеше дека тој не можеше да се натпреварува на Вимблдон и на Олимпијадата.

Сите тие тегоби тогаш само го направија уште поимпресивно тоа што успеа да го освои својот рекорден 21. грен слем на Австралија Опен на почетокот на 2022 година, на патот кон личен најдобар почеток на сезоната 20-0.