Последниот дом во Париз на Карл Лагерфелд продаден за 10 милиони евра на анонимен купувач


Во последните 13 години од својот живот, модниот дизајнер Карл Лагерфелд со германско потекло живееше во впечатлив стан на левиот брег на Париз. Извонредно плодниот поранешен креативен директор на Шанел и Фенди, кој исто така управуваше со сопствената истоимена етикета, почина во 2019 година на 85-годишна возраст и сега, неговиот екстравагантен дом  официјално има нов сопственик.

Според Њујорк Тајмс, анонимниот победник на аукцијата платил 10,8 милиони долари (10 милиони евра) за екстравагантниот апартман по жестоката војна за наддавање со друг купувач. 

Резиденцијата од околу 2.800 квадратни метри е сместена на третиот кат од историска зграда стара со векови во срцето на парискиот кварт Сен Томас д’Аквин. Шесткатната градба на 17 Quai Voltaire првично била изградена во 1684 година и гледа на Сена, на градината Tuileries и на музејот Лувр.

Се верува дека покојниот, славен дизајнер живеел во резиденцијата од 2006 година до неговата смрт, објави WWD. Нормално, тој го реновиралво тек на  две и пол години. Севкупно, авангардниот стан може да се опише како модерен, минималистички и малку футуристички. Домот има многу чисти линии, подови од бетон и смола и стаклени панели со песок.

„Сакав стан со стакло и проѕирност насекаде, осветлен до смрт, затоа што живеам во преосветлени услови“, изјави Лагерфелд за Architectural Digest France во 2012 година.

Невообичаено конфигурираната резиденција има само пет соби, вклучително и бања. Огромниот простор за живеење има три прозорци од подот до таванот и, бидејќи Лагерфелд бил незаситен собирач на книги (имал околу 300.000), два долги ѕида се обложени со сопствени полици за книги одделени со матирано стакло. Ред од матирано стакло се отвора кон единствената спална соба во станот, што води до преградената бања која вклучува голема када  и фрижидер за козметика.

Надвор од бањата, не е изненадувачки, огромна соблекувална со огледални ѕидови од подот до таванот и вграден кабинет. Кујната , од друга страна, е изненадувачки едноставна работа, целосно од нерѓосувачки челик што ја отвора соблекувалната. За приватност, тесниот коридор што се протега по должината на станот им овозможува на персоналот и гостите да поминат од дневната соба во соблекувалната и кујната без да мора да поминат низ спалната и бањата. „Тоа е место за спиење, бањање и работа“, рече Лагерфелд за А.Д.

Врз основа на фотографиите, ќе забележите дека нема мебел. Повеќето од личните работи на фалениот и енигматичен кутуриер, вклучувајќи фотелји и уметнички дела, беа продадени преку серија на продажба во живо и онлајн организирана од Sotheby’s, што се одржа помеѓу 2021 и 2022 година. Најзначајно, сет од пет пара на кожни ракавиц без прсти од Шанел, препознатлив додаток за Лагерфелд,  достигнаа цена од 48.260 евра (54.680 долари). Во исто време, торбичката од крокодил од Шанел достигна рекордни 94.500 евра (околу 107.000 долари), додека „Mirror Soleil Noir“ на Секели беше продадена за 375.500 евра (или (423.620 долари).

Лагерфелд поседуваше многу домови во текот на годините, вклучително и стан во њујоршкиот Грамерси парк и вила во Франција. Во моментот на неговата смрт, неговиот имот вклучуваше втор стан во Париз, веднаш зад апартманот на Кваи Волтер, селска куќа од 19 век надвор од Париз, во Лувенсиен и стан на 19-ти кат во Монако.