Поранешниот спикер Мекарти го напушта американскиот Конгрес


Кевин Мекарти

 

Поранешниот претседател на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, поднесува оставка од Конгресот и ќе си замине на крајот на оваа година, објави тој во авторски текст на „Волстрит џорнал“ во средата – многу очекувана одлука што доаѓа два месеци по неговото невидено соборување од претседателската функција.

Одлуката на Мекарти ќе го намали веќе историски тенкото мнозинство на републиканците во Претставничкиот дом, кое минатата недела стана помало по исфрлањето на поранешниот пратеник Џорџ Сантос од Њујорк. Со колкав простор ќе имаат републиканците да работат следната година ќе зависи од исходот на неколку специјални избори во 2024 година.

Мекарти, кој беше на функцијата 17 години и помина голем дел од тоа на лидерската маса, ги промовираше своите достигнувања во авторскиот текст и јасно стави до знаење дека не се кае за неговиот мандат. Мекарти, кој се бореше низ 15 исцрпувачки рунди за да го освои спикерското местово јануари, беше сменет само девет месеци подоцна, откако го налути десното крило затоа што со поддршка на демократите го избегна затворањето на владата.

„Без разлика на шансите или личните трошоци, ја направивме вистинската работа. Тоа може да изгледа надвор од мода во Вашингтон овие денови, но давањето резултати за американскиот народ сè уште се слави низ целата земја“, напиша тој.

„Никогаш не можев да го замислам патувањето кога првпат ја фрлив мојата капа во рингот“, продолжи тој. „Одам знаејќи дека го оставив сето тоа на теренот – како и секогаш, со насмевка на моето лице. И гледајќи наназад, не би го имал на друг начин“.

Маргината на републиканците ќе зависи од специјалните избори за местата на демократскиот пратеник Брајан Хигинс од Њујорк и пратеникот на републиканската партија Бил Џонсон од Охајо следната година и исходот од изборите во Њујорк на местото на Сантос на 13 февруари. Се очекува Џонсон да замине во првиот квартал на 2024 година. Хигинс треба да замине некаде во февруари.

Републиканците во Претставничкиот дом би паднале на тенка разлика од два гласа или со заминувањето на Џонсон или ако местото ослободено со протерувањето на Џорџ Сантос го пополни демократ. Но, таа разлика може да се врати на разлика од три места кога Хигинс ќе замине.