Поранешниот лидер на Австрија, Себастијан Курц, осуден за лажење на парламентот

Иако пресудата е условна, таа веројатно ќе го означи крајот на политичката кариера на европскиот вундеркинд во политиката


 

Австриски суд го прогласи Себастијан Курц, поранешниот канцелар на земјата, за виновен доцна во петокот за давање лажни изјави пред парламентарната истражна комисија, запечатувајќи драматичен пад од милоста на некогашниот Wunderkind  кој многумина некогаш го сметаа за иднината на европскиот конзерватизам.

Судијата Михаел Радастикс му изрече осуммесечна условна казна на Курц (37) за измама на парламентот под заклетва за време на истрагата за неговата влада во 2020 година. Поранешниот канцелар најверојатно ќе поднесе жалба на пресудата за кривично дело, процес кој може да трае со години. Во меѓувреме, политички камбек за Курц, кој сега работи како консултант во приватниот сектор, е малку веројатен.

Успехот на Курц во водењето на Австриската народна партија до две големи победи во 2017 и 2019 година го направи масниот бренд на десничарскиот популизам, а тој беше пионер на модел за непостојаните центристички партии од Атина до Амстердам, а конзервативците ширум Европа сè уште се обидуваат да го следат неговиот пример.

Подигнувањето од бајките на Австриецот од непознат младински лидер во меѓународна политичка ѕвезда и канцелар на само 30 години заврши ненадејно во октомври 2021 година кога тој беше принуден да поднесе оставка поради голем број обвинувања за корупција.

Обвинителите го обвинија Курц за лажно сведочење во парламентот додека сведочеше пред специјалната комисија која истражува дали тој имал улога во изборот на нов шеф на државната холдинг компанија позната како ÖBAG.

Курц инсистираше на тоа дека не го сторил тоа, но приватната размена на текстови меѓу поранешниот канцелар, неговите соработници и други функционери, кои потоа излегоа на виделина, сугерираа поинаку, според случајот на обвинителството.

Обвинителите, исто така, го сомничат за злоупотреба на јавните фондови за плаќање на фалсификувани испитувања на јавното мислење, иако тој допрва треба да биде обвинет во тој случај. Курц негира дека сторил нешто лошо во тој случај.

Од неговата оставка како канцелар, Курц работеше како консултант за инвеститорот од Силиконската долина Питер Тил и основаше компанија за сајбер безбедност во Израел со Шалев Хулио, кој беше ко-основач на компанијата зад шпионскиот софтвер „Пегазус“.

Осудата во петокот веројатно ќе ја искомплицира неговата нова кариера бидејќи многу меѓународни компании имаат правила против водење бизнис со осудени престапници.