Поранешна манекенка за малку ќе умрела обидувајќи се да го излечи ракот со сокови


Поранешна манекенка која за малку ќе умрела обидувајќи се да го излечи ракот со диета со сокови, предупредува да не се отфрлаат традиционалните медицински совети и да се обидуваат да најдат алтернативни информации на интернет. Ирена Стојнова платила 2.000 фунти за соковници и трошела и до три часа дневно подготвувајќи течни оброци за следниот ден, верувајќи дека тоа ќе и помогне да се ослободи од не-Хочкиновиот лимфом, пишува Sky News.

На 39-годишната девојка и беше дијагностициран лимфом во јуни 2021 година, кога лекарите препорачаа конвенционален третман, но таа го одби откако гледаше како луѓето „разговараат за стапката на успех на алтернативните терапии на Интернет“.

Стојн, од Крондал, Хемпшир, вели дека е на диета со сокови две и пол години, но исто така пробала диета со сурова храна, периодично постење, билни чаеви и специјални чаеви.

Таа се сврте кон совети од Интернет и алтернативна медицина
Таа рече дека и било советувано да започне со хемотерапија, но се обратила на Интернет за да најде алтернативен совет и сето тоа тргнало од таму. Таа слушаше маж со стотици илјади следбеници на социјалните мрежи кој тврдеше дека телото може да се „излечи“ со радикално менување на начинот на живот и исхрана.

Стојнова рече дека станала фанатик за различните диети и холистички терапии што ги следела: „Тоа беше како тунел. Не можев да стојам на нозе, бев многу слаб, имав несоница и халуцинации. Немав сила ни да ја отворам вратата за доставувачот“.

Беше на работ на смртта
Не можела да дише поради течноста во белите дробови, а поради исхраната ослабела околу 20 килограми. Лекарите рекоа дека Стојн била на работ на смртта кога итно била пренесена во болницата Фримли Парк со брза помош во мај минатата година.

Лекарите и рекле дека најверојатно ќе умре ако ракот – кој бил во третата фаза – не се лекува, но Стојн продолжил да одбива третман неколку дена пред конечно да се согласи да оди на хемотерапија. Лекарите опишаа фрустрирачки разговори со неа, но по 10 дена во болница, таа се согласи да започне со хемотерапија.

„Сега велам дека несаканите ефекти од хемотерапијата се неспоредливи со оние од обидите за холистички третман“
„Сега им кажувам на луѓето дека несаканите ефекти од хемотерапијата не се ништо во споредба со несаканите ефекти што ги добив од обидот за холистички третман. Убаво е да се има верувања, но уште подобро е ако тие се поддржани од науката и ве молам слушајте ги вашите лекари. Одбив се што е поврзано со стандардната медицина и за малку ќе умрев“, изјави Стојнова за Sky News.

Д-р Клер Рис, хематолог во Фондацијата за здравствена заштита на Фримли, рече: „Ова е екстремно сценарио и во првите 24 часа од приемот на Ајрин не знаев дали таа ќе преживее. Проблемот е што дезинформациите често се шират побрзо од вистината. Јасно е дека соковите звучат попривлечно од таблетите или хемотерапијата ако го имаат истиот ефект, но таквата практика не се заснова на докази“.