Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

epa08832404 Priests pay last respects to the late Serbian Patriarch Irinej in Belgrade, Serbia, 21 November 2020. According to media reports Patriarch Irinej died on 20 November 2020 in Belgrade, Serbia at the age of 90 after being admitted to a hospital for having symptoms of Covid-19 disease. EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил.

Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е покриено со проѕирна обвивка. Мноштво луѓе се собраа во и пред црквата, пренесува Индекс.

Иако СПЦ претходно соопшти дека ќе ги почитува епидемиолошките мерки, тоа не се случи. За разлика од погребот на Амфилохије во Црна Гора, кога повеќето луѓе не носеа маски, тука некои луѓе носат маски. Како и да е, има премногу луѓе во затворен простор и бакнуваат стакло наместо тело.

Исто така е забележано дека луѓето примаат причест од иста лажичка.