Поплава во Кина: Се случи тотална катастрофа, има загинати луѓе (Видео)


Најмалку девет лица загинаа во градот Мејџоу во провинцијата Гуангдонг, а шестмина се водат како исчезнати поради поплавите што го погодија јужниот дел на Кина.

Гуангдонг го надгради својот план за одговор при итни случаи за лизгање на земјиште, поплави и други катастрофи на второто највисоко ниво. Се очекува умерен до обилен дожд да продолжи во петок и да трае до понеделник во средниот и долниот тек на реката Јангце, најдолгиот воден пат во Азија, соопшти кинеската Централна метеоролошка станица.

Во следните две недели може да падне уште дожд во неколку области, соопшти Националниот метеоролошки центар. Властите во Гуилин, голем град во Гуангкси во југозападна Кина, вчера активираа „црвено“ предупредување за поплави, објави денеска China Daily. Претставниците на железничката станица Гуилин суспендираа некои возови, а некои линии ќе бидат променети.

Централната влада во Пекинг издвои 48,6 милиони долари средства за помош при катастрофи за да помогне во борбата против поплавите и сушите, според новинската агенција Ксинхуа.

Годишната сезона на поплави започна на почетокот на оваа година во Кина, бидејќи јужните провинции се соочија со интензивни бури што однесоа мостови и уништија домови, земјоделско производство и потопија бројни градови.