Помпео: САД создаваат коалиција, сакаат мирно решение

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави денеска дека Соединетите Американски Држави формираат коалиција за да го одвратат Иран по нападот на саудиските нафтени објекти, но сакаат мирно решение.

– И натаму настојуваме да создадеме коалиција како акт на дипломатијата, додека иранскиот министер за надворешни работи се заканува со војна и борба до последниот Американец, изјави Помпео по состанокот со престолонаследникот на Абу Даби, шеикот Мохамед бин Зајед.

Тој додаде дека САД имаат цел да направат коалиција за постигнување мир.