Помината уште една трагична граница: 200.000 мртви во САД

Болница во Ел Сентро, Калифорнија

 

САД достигнаа уште една друга трагична точка во смртните случаи од Ковид-19, со повеќе од 200.000 луѓе кои починаа поради вирусот, според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс.

Смртта достигна најмалку 200.005, според пребројувањето на центарот за ресурси за корона вирусот на универзитетот.

САД имаат најмногу смртни случаи на Ковид-19 во светот, пред другите нации со висок биланс на жртви, вклучително Бразил, Индија и Мексико.

Неодамнешното ажурирање на анализата од страна на Институтот Брукингс за одговорот на Ковид-19 од земјите на ОЕЦД се вели дека бројот на случаи на вируси и смртни случаи во САД на почетокот се намалиле, а потоа повторно се зголемија, почнувајќи од јуни. Заклучок: „Резултатите од вработувањето и здравјето на САД за време на пандемијата беа полоши отколку во речиси сите други земји со високи примања во светот. Нови случаи на вируси во септември во САД се 60 отсто повисоки отколку во просечната земја на ОЕЦД, а новите смртни случаи се пет пати поголеми“.

Калифорнија има најмногу случаи од која било држава во САД, а потоа следат Тексас и Флорида. Во последниве недели постои загриженост околу растот на случаите на средниот запад, вклучувајќи ја и Ајова.

Експертите рекоа дека следните неколку месеци ќе бидат од витално значење за да се утврди како САД ќе се справат со пандемијата во текот на зимата.

Поминувањето на границата дојде откако беше откриено на почетокот на овој месец, според книгата на Боб Вудворд, дека Доналд Трамп знаел барем на 7 февруари дека корона вирусот е „смртоносен“, но сакал да не го истакнува тоа, тврдејќи дека не сака луѓето да паничат.

Одговорот на Трамп на пандемијата е широко критикуван и ќе биде водечко прашање на претседателските избори за помалку од 50 дена, што се очекува да вклучува невидени нивоа на поштенско гласање бидејќи гласачите избегнуваат избирачки места среде пандемијата. Џо Бајден, кандидат за претседател на демократите, го обвини Трамп за „речиси криминални“ неуспеси.

Трамп овој месец одржа митинг на кампањата на затворено место во Невада и покрај предупредувањата на професионалците од јавното здравство за големи собири во затворени простории. Луѓето од толпата беа седнати блиску еден до друг и многумина не носеа маски.