Полска дозволи мали свадби, но забрани да се игра на нив. Инфекциите ги уриваат сите граници

Тестирање за корона во еден центар во Варшава (Фото: Ројтерс)

Од сабота, рестораните ќе се затворат во 21 часот, спортските настани ќе се одвиваат без гледачи, а базените и спортските сали ќе бидат затворени

 

ВАРШАВА – Полската влада ги повика своите граѓани да останат дома и нареди нови национални ограничувања, како што се затворање спортски сали, базени и аквапаркови, откако случаите на коронавирус се зголемија за 24 проценти, што е рекорд во четвртокот.

Премиерот Матеуш Моравјецки рече дека се надева оти ќе се избегне целосна блокада, но не може да се исклучат понатамошни ограничувања.

„Главната препорака… е да останете дома и ако можете да работите од дома, тогаш сторете го тоа“, рече тој пред новинарите.

Моравјецки, кој често зборуваше во јавноста без да има маска, во четвртокот носеше и се држеше настрана од самитот на Европската унија во Брисел, откако беше во контакт со заразено лице.

Неговата влада се соочи со зголемени критики, бидејќи случаите достигнаа рекордно ниво, а опозициските политичари и медицинската заедница ја обвинија дека не сторила доволно за да се заштити од вториот бран.

„Системот (здравствена заштита) никогаш не беше во функција, дури и пред пандемијата. Без поддршка… тоа е како пациент на интензивна нега“, изјави за радиото РМФ, Анджеј Матија, шеф на Полската врховна медицинска комора.

Лекарите велат дека владата треба да регрутира повеќе медицински персонал, да ги зголеми трошоците за здравство и да го обезбеди здравствениот систем со повеќе заштитни комплети.

Министерот за здравство Адам Ниџиелски рече дека здравствениот систем ги „тестира своите граници“ и властите бараат да се отворат воени теренски болници.

Според новите ограничувања за таканаречената „жолта зона“, свадбите и другите забави се ограничени на 20 лица, но танцувањето е забрането.

Од сабота, рестораните ќе се затворат во 21 часот, спортските настани ќе се одвиваат без гледачи, а базените и спортските сали ќе бидат затворени.

Од понеделник не може да се одржуваат свадби во поограничените „црвени зони“, кои ја вклучуваат Варшава, а јавните собири ќе бидат ограничени на 10 лица од сабота. Средните училишта ќе усвојат учење од далечина.

Гневни доктори

Официјални лица ги обвинија лекарите дека одбиваат да се приклучат на тимови за ковид додека групите на здравствените работници велат дека владата не успеала да обезбеди доволно можности за тестирање и трагање.

„Штета што процесот на донесување одлуки ги игнорира сите предлози од медицинската заедница“, рече Тадеуш Урбан, шеф на медицинската комора во регионот на Шлезија, во писмото до министерот за здравство.

Локалните медиуми велат дека некои училишта се пожалиле оти здравствените власти ги одбиваат нивните барања за затворање на училиштата поради епидемии.

Долниот дом на парламентот најверојатно ќе одржи итна седница в петок за да разговара за законот за здравствена заштита што може да го направи задолжително лекарите да лекуваат пациенти со ковид кога тоа ќе им биде наредено.

„Не можеме да си дозволиме толку многу лекари да избегнуваат поддршка на здравствената заштита во борбата против пандемијата“, рече заменик-спикерот на Долниот дом Ришард Терлецки, според новинската агенција ПАП.

Полска сега има 149.903 потврдени случаи со корона вирус, вклучувајќи 8.099 во четвртокот и 3.308 смртни случаи.

Пациентите со Ковид-19 заземаат 6.538 болнички кревети и користат 508 респиратори, во споредба со 6.084 и 467 респиратори еден ден претходно, покажаа податоците на Министерството за здравство.

„Треба да бидеме дисциплинирани, да носиме маски, да се држиме на дистанца, да избегнуваме (големи) собири. Исто така, ги охрабрувам луѓето да работат на нивниот имунитет. На пример, јаболкото е исклучително здраво. Едно јаболко на ден го држи докторот далеку“, изјави за РМФ пратеникот на ПиС, Станислав Карчевски, кој исто така е лекар. (Ројтерс)