Полицискиот час почнува в недела во 11 часот и ќе заврши во вторник во 5 часот

Владата на попладневната седница донесе одлука за времетраењето на полицискиот час за време на двата празници викендов.

„Следејќи ја моменталната епидемиолошка состојба со Ковид-19, како и препораките на Комисијата за заразни болести, на денешната владина седница донесовме одлука за зголемена рестрикција на движењето на граѓаните за време на претстојниот празничен викенд.

Се забранува движењето на сите граѓани на целата територија на државата почнувајќи од недела, 24 мај, во 11:00 часот до вторник, 26 мај, до 05:00 часот.

Во сабота, на 23 мај, забраната за движење останува иста како и за сите други денови, од 19:00 часот до 05:00 часот наутро“, се наведува во соопштението на Владата објавено на Фејсбук.