Полицијата пронашла 72 пиштоли во домот на Ален Делон


Властите заплениле 72 пиштоли и илјадници парчиња муниција од домот на легендарниот актер Ален Делон, во нов пресврт во приказната за драмата за наследување што  објавува во француските медиуми.

Количеството оружје – и стрелиштето – беа пронајдени за време на полициска рација во замокот на актерот во Души, југоисточно од Париз, каде што 88-годишниот француски легендарен актер  добивал медицинска помош поради загриженоста за неговото влошено здравје.

Делон „нема овластување што би му дозволило да поседува огнено оружје“, рече локалниот обвинител Жан Седрик Го.

Жандармарката била повикана на луксузниот имот минатата недела, откако  ќерката Анушка Делон зборувала за моден магазин за „колекцијата“ оружје на нејзиниот татко, објави Le Parisien.

Анушка изјави за списанието Elle дека оди „секогаш со својот телохранител“ на семејниот имот.

Таа додаде дека нејзините браќа „шетаат низ куќата вооружени“ кога го посетуваат Ла Брулери, палатата Души, верувајќи дека се „на Дивиот Запад“.

Палатата Души каде живее Делон

Анушка, 33-годишната ќерка на Делон и холандскиот модел Розали ван Бримен, со месеци е вмешана во јавен спор со нејзините браќа Ентони и Ален-Фабиен.

Ентони (59), единственото дете на Делон и неговата сопруга Натали, ја обвини својата полусестра дека ги крие резултатите од когнитивните тестови што лекарите му ги направиле на нивниот татко во Швајцарија.

Нивниот помлад брат Ален-Фабиен (29) потоа објави тајна снимка од неговата сестра како „става капки“ во увото на нивниот татко.

Во редок приказ на единство, тројцата браќа и сестри минатата година започнаа правна постапка за иселување на Хироми Ролин, јапонско-американска актерка која се грижеше за Делон и живее со него откако тој имаше мозочен удар во 2019 година.

Ролин тврди дека е партнерка на Делон. Децата, сепак, инсистираа дека таа не била во романтична врска со нивниот татко.

Во правна жалба што кулминираше со упадот на полицијата во станот на Ролин во Париз, браќата и сестрите тврдеа дека Ролин учествувала во „морално малтретирање“ и се обидела да го натера Делон да се потпре на неа.

„Треба да се плаши дека интересот на децата е чисто паричен; и дека ако толку брзо го вперуваат прстот кон Мадам Ролин, тоа е затоа што се надеваат дека еден ден ќе извлечат финансиска корист“, рече адвокатот на Ролин како одговор на обвинувањата.

Најновиот развој на сагата не е првпат Делон да биде под истрага за огнено оружје.

Во 2011 година, полицијата во Женева била повикана во неговиот стан за да пријави дека тинејџерка била застрелана за време на забава што ја одржал тогаш 17-годишниот Ален-Фабиен.

Девојчето било повредено од куршум кој случајно бил испукан од винтиџ пиштол за време на забавата, објави Le Parisien.

Делон е добро познат по тоа што глуми гангстери со оружје во неколку од неговите најпознати филмови, вклучувајќи ги Борсалино и Самурај. (Телеграф)