Полицијата приведе стотици жени за време на протестот во Белорусија

На белоруските жени не им недостасува храброст (Фото: ЕПА)

 

Полицијата за немири притвори стотици жени додека демонстрантите од опозицијата маршираа низ главниот град на Белорусија, Минск, барајќи да се стави крај на владеењето на претседателот Александар Лукашенко.

Околу 2.000 жени учествуваа на „Светкавиот марш“, носејќи светкави додатоци и носејќи црвено-бели знамиња на протестното движење.

Полицијата ги блокираше жените и почна да ги влече во полициски комбиња додека стоеја со врзани раце, при што бргу приведоа неколку стотици, виде новинар на АФП.

Маршот беше последен во низата протести на сите жени со повик за заминување на Лукашенко по неговата спорна победа на изборите минатиот месец.

Во изјавата објавена пред маршот, Тихановска, која се засолни во Литванија, ги пофали „храбрите жени на Белорусија“.

„Тие маршираат и покрај тоа што постојано се заканувани и подложени на притисок“, рече таа.

Меѓу приведените во саботата беше и Нина Багинска, 73-годишна активистка, која стана едно од најпознатите лица на протестното движење. По кратко време полицијата ја ослободи пред полициска станица.

Полицијата приведе толку многу демонстранти па немаше простор во комбиња, ослободувајќи околу 10 жени.

Беше повикана брза помош откако неколку жени не се чувствувале добро за време на притворите.

Опозицијата треба да одржи масовни демонстрации во недела. (АФП)