Покрај сите мерки, вирусот во Словенија се шири – 1.503 заразени

 

Покрај воведениот полициски час и новите мерки на владата, во Словенија регистриран е рекорден број новозаразени – 1.503.

Тестирани се 5.891 лица, а активни се 8.860.

Починаа осум лица, со што бројот на жртви нарасна на 200, јави РТВ Словенија.

Со ова 14-дневната инциденција на 100.000 жители поранса на