Принцот Рение од Монако ги сакаше автомобилите. Сега неговата колекција од светска класа е преместена во музеј


 

Монако– Помислете на мотори и тркачки автомобили, џетсетери и карирани знамиња и едно место ви паѓа на ум: Монако. Поминаа речиси 100 години откако таму се одржа првото Гран При, кое сега е дел од тројната круна на бензинците. Сепак, брзите автомобили се постојана работа таму: Гаражите во Монако повеќе личат на изложбени салони на Ферари и Порше отколку на паркинг.

Богатството му помогна на Монако да остане во првите редови на врвната автомобилска извонредност, се разбира, но тоа е повеќе од тоа. Покојниот владетел, принцот Рение III, имаше само шест години кога се одржа првото Гран При, но автомобилите станаа животна опсесија. Тој купил толку многу, всушност, што неговата приватна колекција ја надминала гаражата во палатата – и затоа одлучил да ги отвори за јавноста во 1993 година.

Порше 911 Карера од 1973 година

Колекцијата порано беше сместен во бездушен, кавернозен простор блиску до тој комплекс на палата во областа Фонтвије, околу што е можно понезгодно место во земја од 499 хектари (што е помала од Централ Парк). Меѓутоа, за среќа, синот на Рение, сегашниот владетел принцот Алберт, штотуку повторно ја отвори колекцијата на неговото семејство на сосема нова локација, токму во срцето на кнежевството.

На тој нов, наменски изграден дом од архитектот Фабрис Нотари му беа потребни 10 години од почеток до крај. Тоа е футуристички подземен бункер од речиси 38.000 квадратни метри што се наоѓа токму на пристаништето Херкулес. Удобно е и на пристаништето каде што се сместуваат многу суперјахти – излезете од јахтата и сега можете да ја посетите колекцијата за неколку минути.

Во стариот простор, колите беа наредени, речиси совесно, повеќе како дете кога си игра со неколку минијатури. СЕга, ексклузивната колекција со 75 автомобили (и позајмени и во сопственост на кнежеството) се изложени на два ката со изразено чувство за насока и кураторство.

Принцот Алберт, сегашниот владетел на кнежевството, исфрли речиси 40 омилени автомобили на неговиот татко на аукција пред една деценија, од Bentley S1 од 1956 година до Berliet C2 од 1907 година. Но, неговата продажба не беше знак на намален интерес; сегашниот владетел е исто толку бензинец како и таткото Грималди . Горното ниво на музејот е посветено на тркачките автомобили што Алберт ги фаворизира, меѓу нив и Ферарито на Најџел Менсел, кое му освои две Ф1 трки. Ако се прашувате што е најновото дополнување, само следете ја патеката за селфи: Обично ќе има некој што ќе се слика пред Ферарито што го возел Шарл Леклер, кое тој му го позајмил на музејот. И не е ни чудо што ја избра оваа колекција над сите други – 24-годишниот не е само шампион, туку еден од помалку од 40.000 луѓе во светот кои се родени и растени во Монако. (Роб Рипорт)