Почнува Вимблдон: Ѓоковиќ нема да се вакцинира


Англија- Новак Ѓоковиќ знае дека, како што стојат работите сега, Вимблдон ќе биде неговиот последен Грен слем турнир во 2022 година, затоа што нема да може да игра на Отвореното првенство на САД – тој не добил ниту една вакцина против Ковид-19 и не може да влезе во САД како невакциниран странец.

„Тоа“, рече 35-годишниот Србин во саботата во Ол Ингланд Клубот, „е дополнителна мотивација овде да играм најдобро“.

Ѓоковиќ ја започна оваа сезона изедначен со Рафаел Надал и Роџер Федерер на 20 големи првенства, тогаш рекорд за машки тенисери. Но, одлуката на Ѓоковиќ да не се вакцинира доведе до негово депортирање од Австралија пред Отвореното првенство на Австралија во јануари – и Надал го освои тој турнир за да го добие својот 21-ви.

Надал потоа го победи Ѓоковиќ во четвртфиналето на Отвореното првенство на Франција на пат да ја освои својата 22-та титула на слем овој месец.

Кога Вимблдон ќе започне во понеделник, Ѓоковиќ ќе ја има честа да го отвори централниот терен како бранител на титулата. Тој е носител број 1 и ќе се кандидира за четврта последователна титула во Ол Ингланд клубот и седма во генералниот пласман.

„Се надевам дека ќе имам многу добар турнир, како што направив во последните три изданија. Тогаш ќе треба само да почекам и да видам. Би сакал да одам во САД. Но, од денес, тоа не е можно“, рече Ѓоковиќ, кој двапати се зарази со Ковид-19. „Веќе нема многу што можам да направам. Мислам, навистина зависи од владата на САД да донесе одлука дали ќе дозволи или не невакцинираните луѓе да влезат во земјата“.

Еден новинар забележа дека Ѓоковиќ сè уште има време да се вакцинира пред да започне играта во Флешинг Медоус на 29 август, а потоа го праша дали „целосно си го затворил умот пред тоа како опција“.

Ѓоковиќ одговори со еден збор: „Да“.

НОГАТА НА НАДАЛ

Надал по освојувањето на Отвореното првенство на Франција, благодарение на инјекциите против болки за да ја ублажи хроничната болка во левото стапало, изјави дека не е сигурен дали ќе може да се појави на Вимблдон.

Па, еве го, за прв пат на половина пат до Грен слем во календарска година, и во саботата рече дека некои нови третмани што ги имал по заминувањето од Ролан Гарос помогнале да се смири нервот што се разгорува – дури и ако посочил дека тие не ја „поправиле повредата“.

„Прво, можам да одам нормално повеќето од деновите, речиси секој ден. За мене тоа е главното прашање“, рече Надал. „Кога ќе се разбудам, ја немам болката што ја имав последната година и половина. Толку многу среќен поради тоа“.

Тој рече дека можел подобро да вежба во последните две недели, без да се соочи со „овие ужасни денови што воопшто не можам да се движам“.

Двократниот шампион на Вимблдон, чиј прв натпревар ќе биде вторник, предупреди: „Не можам да бидам супер среќен, бидејќи не знам што може да се случи“.

ПРОМЕНИ ЗА 2022 ГОДИНА

Промените за турнирот оваа година вклучуваат промена на бодови од прв до 10, тајбрејкери со победа по два по 6-сите во третиот сет од женски натпревари и петти сет од натпревари за мажи; првиот пат се планира игра за средната недела, која традиционално беше слободен ден; враќање на полн капацитет на сите терени и враќање на редот за луѓето кои сакаат да кампуваат за да се обидат да набават билети, две години откако пандемијата на коронавирус доведе до целосно откажување на Вимблдон и една година по цела Англија Клубот ја ограничи гужвата и привремено ја елиминира редицата.(АП)