Почна судењето за убиство од небрежност на Алек Болдвин – сѐ се врти околу пиштолот


Санта Фе– Внатрешната работа на револверот Colt .45 „Миротворец“, симбол на американскиот Див Запад, стана фокус на судењето на Алек Болдвин за фаталното пукање на кинематограферката „Раст“ Халина Хачинс во 2021 година на филмски сет во Ново Мексико.

Болдвин и неговата сопруга Хиларија Болдвин беа меѓу оние кои во вторникот гледаа во судницата во Санта Фе, Ново Мексико, додека беа избрани 12 поротници и четворица заменици – 11 жени и 5 мажи.

Судењето ќе започне во среда, речиси три години откако Болдвин го вперил пиштолот во Хачинс додека таа поставувала камера во црква на филмскиот сет, на околу 20 милји југозападно од Санта Фе.

Обвинителите ги испрашуваа потенцијалните поротници за нивното знаење за случајот, а адвокатот на одбраната ги праша дали ги гледале филмовите со Болдвин и дали тоа може да влијае на нивното мислење за актерот.

 

Смртта на Хачинс во 2021 година беше првата смрт во Холивуд од пукање на снимањето во последните три децении и моментално поттикна повици да се стави крај на широката употреба на вистинско огнено оружје на филмските сетови.

Исклучителноста е во тоа што има мал или никаков преседан во историјата на САД за актер да се соочи со кривично гонење за смрт од пукање на снимањето. Актерот од „30 рок“ може да биде затворен до 18 месеци доколку биде прогласен за виновен.

Во март, оружарката на „Раст“, ​​Хана Гутиерез, вработена на сетот задолжена за безбедноста на огненото оружје, беше прогласена за виновна за ненамерно убиство од небрежност од страна на поротата во Санта Фе, Ново Мексико, бидејќи по грешка ставила вистински куршум во пиштолот на Болдвин. Гутиерез доби максимална казна од 18 месеци.

Правните аналитичари и специјалистите за огнено оружје долго очекуваа дека случајот на Болдвин ќе зависи од тоа дали тој требало да го прегледа пиштолот откако му било кажано дека е „ладно“, индустриски термин што значи дека е празен или содржел инертни, лажни куршуми.

Но, во клучно интервју во декември 2021 година, Болдвин му рече на Џорџ Стефанопулос од ABC News дека не го повлекол чкрапалото.

Болдвин, 66, рече дека го шутнал пиштолот за репродукција 1873 Single Action Army пред тој да испука во која загинал кинематограферот со ѕвезда во подем и го ранил режисерот Џоел Соуза.

Полицијата во Санта Фе тргнала да ги тестира тврдењата на Болдвин. Испитувањето на ФБИ покажало дека пиштолот работи нормално и нема да пука со полн шаржер без да се повлече чкрапалото. Државните обвинители поднесоа обвиненија потоа, тврдејќи дека Болдвин лажел за активирањето.

Адвокатскиот тим на Болдвин минатата година се спротивстави со фотографски докази дека засекот на пиштолот Pietta од италијанско производство бил исфрлен, што го олеснува пукањето. Тоа овозможи механички дефект или „случајно празнење“ без повлекување на чкрапалото, велат тие.

ТЕШКА БИТКА

Без разлика дали револверот бил модифициран, правните експерти гледаат тешка битка за обвинителството да докаже дека Болдвин знаел дека може да ја убие Хачинс, но покажал намерно непочитување на ризикот – ниво на криминална небрежност потребно за осуда за ненамерно убиство.

„Пиштолот е веројатно најдобрата одбрана, бидејќи не постои начин дефинитивно да се каже каква била состојбата на огненото оружје“, рече историчарот за оружје Ешли Хлебински, кој е извршен директор на Истражувачкиот центар за огнено оружје на Универзитетот во Вајоминг.

Обвинителите минатата година ги отфрлија обвиненијата, убедени дека пиштолот е изменет. Обвинителите отидоа до големата порота која ги врати обвиненијата во јануари, откако независен експерт за огнено оружје ги потврди наодите од испитувањето на ФБИ.

ФБИ го уништи пиштолот за време на тестирањето. Адвокатите на актерот рекоа дека тоа не им оставило начин да докажат дека е изменето.

Најдобрата одбрана на Болдвин може да се сомневањата дека неговите адвокати можат да ги посеат за работата на пиштолот, според Хлебински.

„Мислам дека никој не може 100% да каже што се случило“, рече историчарот за огнено оружје, кој делуваше како експерт во судските случаи за еднократно дејство Колт Револвери од 45 типови слични на оние на Болдвин. (Ројтерс)