Почна кампањата за вакцинација во САД, операцијата означена како „Денот Д“

Дистрибуцијата на вакцини во САД, кои приоритетните групи треба да ги добиваат од денеска, е предизвик со зачудувачки размери и една од најкомплицираните логистички мисии во историјата на САД, која американските власти ја споредуваат со Денот Д, како почеток на крајот на пандемијата што ја наруши економијата и секојдневниот живот, оценуваат западни медиуми.

Авиони и камиони викендов почнаа да ги транспортираат првите одобрени вакцини за новиот коронавирус низ САД, така што скоро три милиони дози ќе стигнат до болниците во сите 50 федерални држави, пишува Фајненшл тајмс.

По одлуката на американската Администрација за храна и лекови во петокот, 11 декември, за одобрување на вакцината Пфајзер и Бионтек, во саботата, работниците во фабриките во Висконсин и Мичиген започнаа да ги пакуваат дозите што ќе ги преведат УПС и Федекс.

Прво ќе бидат распределени 2,9 милиони дози, додека други 2,9 милиони ќе бидат испратени за втора вакцинација по три недели. Уште 500.000 дози се чуваат во резерва за итни случаи.

Првите пратки ќе бидат извршени на 145 локации во 50 земји денеска – претежно во големи болници кои можат да ја чуваат вакцината на минус 70 степени Целзиусови, додека наскоро првите вакцини ќе бидат дадени надвор од здравствените установи.

Вакцините ќе пристигнат на уште 425 локации во вторник, а потоа на 66 в среда.

Американскиот генерал Густав Перн, одговорен за дистрибуција на вакцини, инсистираше на тоа дека САД се на пат да достават 40 милиони дози до крајот на годината, иако тоа зависи од тоа дали вакцината на Модерна ќе биде одобрена оваа недела, според „Фајненшл тајмс“, додавајќи дека одборот на научни советници ќе се состане в четврток , 17 декември, да издаде препорака по барање на Модерна до Управата за храна и лекови.

Американците ќе започнат да примаат вакцини од денеска откако беше забележан рекорден број смртни случаи од вирусот за еден ден за време на викендот.

Според Универзитетот Џонс Хопкинс, во САД во саботата се регистрирани 3.309 смртни случаи поврзани со Ковид-19, што е најголем број на смртни случаи за еден ден насекаде во светот. Бројот на смртни случаи од коронавирус во САД одеднаш почна да расте во ноември.

Американските здравствени власти се очекува да им дадат приоритет на здравствените работници и жителите на домовите за стари лица, според Би-Би-Си, посочувајќи дека Американците кои не се во највисоките приоритетни групи најверојатно ќе можат да ја добијат вакцината во јануари, додека генерално ќе биде достапна во април.

Со одобрување на вакцината Фајзер-Бионтек, почна една од најкомплицираните логистички мисии во историјата на САД, обележувајќи нова фаза на пандемијата, проценува Вашингтон пост, посочувајќи дека американските власти го споредувале почетокот на дистрибуцијата со сојузничката инвазија на Нормандија во јуни 1944 година.

Генералот Перна, кој ја надгледува дистрибуцијата, рече дека саботата е „Ден Д“.

„Денот Д беше клучна пресвртница во Втората светска војна; тоа беше почеток на крајот“, рече Перна и додаде: „Денот Д беше почеток на крајот и ние сме тука денеска“.

Сепак, експертите, според американскиот весник, предупредуваат дека имунизацијата во раните фази нема да го потисне интензивирањето на пандемијата и посочуваат дека се уште се неопходни мерки на претпазливост.

По одобрувањето на ФДА, вакцината беше поддржана од советодавниот одбор на американскиот Центар за контрола и превенција на болести, кој изрази загриженост за недостатокот на ресурси на располагање на федералните и локалните власти за вакцинација за милијарди долари даночни обврзници посветени на забрзување на дистрибуцијата.

Според Вашингтон пост, повеќе од 108.000 луѓе биле хоспитализирани со коронавирусот во болниците низ САД во саботата. Тие болници се соочуваат со етички и логистички предизвици во врска со вакцините.

Во некои институции, приоритет ќе имаат работниците во одделенијата за интензивна нега, додека во други, приоритет ќе имаат оние кои работат на одржување или со пациенти со рак и новородени бебиња.

Исто така е дилема дали да се дадат вакцините прво на оние кои се под целосна заштитна опрема или на оние кои носат само маски и можат да дојдат во контакт со асимптоматски случаи.

Најамбициозната кампања за вакцинација во американската историја е „предизвик со зачудувачки размери“, проценува Њујорк тајмс и укажува на тоа дека почетокот на вакцинацијата е првиот чекор кон целта да се имунизираат доволно Американци до пролетта за конечно да се запре ширењето на вирусот од кој живот загубија речиси 300.000 луѓе во САД, ја наруши економијата, образовниот систем и секојдневието.

Едно од најголемите отворени прашања е колку Американци – вклучително и оние во здравствениот сектор – не сакаат да примат вакцина, посочува Њујорк Тајмс.

Анкетата на Пју спроведена кон крајот на ноември покажа дека 18 проценти рекле дека „дефинитивно не би ја примиле вакцината доколку е„ достапна денес “, а 21 процент велат дека„ веројатно нема да ја примат “.