Починаа уште 25 пациенти со Ковид-19, новозаразени се 865

Фото: Б. Грданоски
Во последните 24 часа се направени 2.889 тестирања, а регистрирани се 865 нови случаи на Ковид-19 во:
-Скопје 330
-Куманово 28
-Дебар 12
-Штип 22
-Прилеп 47
-Тетово 42
-Струга 24
-Велес 35
-Битола 42
-Охрид 36
-Кавадарци 38
-Гостивар 29
-Гевгелија 33
-Струмица 25
-Крива Паланка 3
-Радовиш 14
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Пехчево 2
-Берово 4
-Валандово 3
-Делчево 15
-Кратово 2
-Свети Николе 8
-Кичево 18
-Ресен 7
-Неготино 26
Починати се 25 лица, десет пациенти од Скопје (50, 66, 40, 80, 61, 79, 71, 83, 71 и 73), еден од Куманово (81г), двајца од Штип (63 и 51г), тројца пациенти од Прилеп (85, 59 и 44г), еден од Тетово (73г), двајца од Струга (81 и 89г), еден од Велес (78г), еден од Охрид (83г), еден од Кавадарци (69г), еден од Гостивар (66г), еден од Струмица (70г) и еден пациент од Радовиш (68г). Пациентите се починати во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 641 оздравени пациенти од:
-Скопје 248
-Куманово 31
-Дебар 8
-Штип 26
-Прилеп 35
-Тетово 34
-Велес 33
-Битола 28
-Охрид 1
-Кавадарци 25
-Гостивар 44
-Гевгелија 13
-Струмица 32
-Крива Паланка 5
-Радовиш 6
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Виница 15
-Кратово 1
-Свети Николе 14
-Кичево 7
-Ресен 6
-Неготино 15
Досега во земјата се направени вкупно 371.391 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 75.597, бројката на оздравени пациенти е 51.493, на починати е 2.194, а бројот на активни случаи изнесува 21.910.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 32642, активни 11566
• Куманово 4353, активни 619
• Дебар 575, активни 170
• Штип 3110, активни 413
• Прилеп 3776, активни 886
• Тетово 4485, активни 1012
• Струга 1832, активни 465
• Велес 2508, активни 652
• Битола 2730, активни 826
• Охрид 2108, активни 610
• Кавадарци 1777, активни 623
• Гостивар 3145, активни 770
• Гевгелија 988, активни 301 (69 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 168 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2067, активни 594
• Крива Паланка 535, активни 119
• Радовиш 542, активни 131
• Крушево 151, активни 71
• Кочани 1466, активни 265
• Пробиштип 416, активни 64
• Демир Хисар 224, активни 45
• Македонски Брод 202, активни 32
• Пехчево 122, активни 21
• Берово 456, активни 97
• Валандово 256, активни 54
• Виница 419, активни 105
• Делчево 628, активни 304 (174 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 176, активни 27
• Свети Николе 989, активни 179
• Кичево 1476, активни 350
• Ресен 574, активни 171
• Неготино 869, активни 368 (136 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2889 теста се преку: ИЈЗ-756, ЦЈЗ Скопје-94, Авицена-244, Биотек-177, МАНУ -228, Жан Митрев (Филип Втори)-143, Систина со PCR метода -161, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-3, ГАК-10, Синлаб-60, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -857, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 371.391 тестирања на Ковид -19.

БРОЈКОРОНА