Починаа 32 лица, позитивни 336

Фото: Б. Грданоски
 
 
Бројот на новите позитивни случаи според градови:
 
– Скопје 95
– Куманово 10
– Штип 12
– Прилеп 27
– Тетово 11
– Струга 1
– Велес 30
– Битола 34
– Охрид 1
– Кавадарци 7
– Гостивар 41
– Гевгелија 7
– Струмица 7
– Крива Паланка 3
– Радовиш 10
– Крушево 1
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 1
– Берово 3
– Валандово 1
– Виница 3
– Делчево 1
– Кратово 1
– Свети Николе 6
– Кичево 14
– Ресен 2
– Неготино 6
 
Починати се 32 лица, дванаесет пациенти од Скопје (66, 59, 81, 69, 57, 68, 73, 80, 85, 67, 77 и 82), двајца од Прилеп (70 и 55), тројца од Тетово (64, 79 и 67), двајца од Струга (67 и 74), еден пациент од Велес (51), двајца од Охрид (70 и 74), еден од Кавадарци (77), еден од Гостивар (61), двајца од Струмица (63 и 66), двајца од Радовиш (62 и 70), еден пациент од Кочани (64), еден од Делчево (78), еден од Кичево (64) и еден пациент од Неготино (55). Од нив двајца пациенти се починати вон, а останатите се починати во болнички услови.
 
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 544 оздравени пациенти од:
 
– Скопје 235
– Штип 42
– Прилеп 72
– Тетово 26
– Струга 1
– Велес 54
– Кавадарци 21
– Гевгелија 10
– Крива Паланка 6
– Радовиш 4
– Крушево 1
– Кочани 25
– Пробиштип 2
– Пехчево 1
– Берово 9
– Виница 2
– Делчево 10
– Кратово 2
– Свети Николе 7
– Неготино 14
 
Досега во земјата се направени вкупно 332.286 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.878, бројката на оздравени пациенти е 38.946, на починати е 1.763, а бројот на активни случаи изнесува 21.169.