Почина Роберт Форстер, омилениот актер на славните режисери

САД- Роберт Форстер, актер за карактерни улоги, кој беше номиниран за Оскар за филмот „Џеки Браун“ на Квентин Тарантино и се појави во повеќе од 100 филмови, починал во Лос Ангеџес, од тумор на мозокот. Тој имаше 78 години.

Тарантино го создаде ликот на наплатувачи на кауција, Макс Чери, со Фостер, а улогата му ја донесе неговата прва номинација за наградата на Академијата.

Неодамна Форстер ја повтори улогата на „Breaking Bad“ како Ед во „El Camino: A Breaking Bad Movie“, кој беше објавен во петокот, и се појави во „Mazing Stories на Стивен Спилберг и во „Werewolf“.

Дејвид Линч го избра актерот со специфичен поглед во „Доктор Мулхоланд и во рестартираните „Твин Пикс“ како шерифот Френк Труман.

„Имам направено многу жанровски филмови во мојата кариера … Отсекогаш сум ги сакал“, изјавил Форстер на блогот на улицата „Bleecker Street “ по објавувањето надрама „What They Had“ во 2018. година.

Фостер го играше таткото на Тим Ален во „Last Man Standing“, неговото ретко појавување во комедија,а го играше и таткото на мајката во кома во филмот „The Descendants“ на Александар Пејн, кој беше номиниран за САГ и Готам награди те.

Роден во Рочестер, Њујорк, Форстер ја започнал својата кариера на Бродвеј во „Г-ѓа Дели има љубовник“ пред Џон Хјустон да го уфрли во „Рефлексијата во златното око“ со Елизабет Тејлор и Марлон Брандо.

Тој се појави во „Медиум кул“ кај режисерот Хакел Векслер и глумеше во ТВ серијалот „Банијон“ – наводно улогата што Тарантино ја запомнил кога го снимал „Џеки Браун“ – и се појавил вомногу филмови вклучувајќи „Алигатор“, „Олимпус падна“ и „Американски перфект“.

Форстер зад себе ги остави неговите деца: Боби, Елизабета, Кејт и Меген и неговите внуци: Тес, Лиам, Џек и Оливија, и долгогодишната партнерка, Денис Грејсон.