Почина Ники Лауда, легендарниот возач во Формула 1

Англија – На возраст од 70 години почина трикратниот светски шампион во Формула 1, Ники Лауда. Од средината на минатата година, Австриецот се бореше со здравствени проблеми, вклучувајќи трансплантација на бели дробови во август, за што е потребен двомесечен престој во болница. На почетокот на оваа година, повторно бил хоспитализиран за краток период по инфекцијата со грипот.

– Со длабока тага објавуваме дека нашиот сакан Ники почина во понеделник во кругот на неговото семејство. Неговите уникатни достигнувања како спортист и функционер остануваат и остануваат незаборавни, како и неговиот неуморен интерес за работата, неговата директност и неговата храброст. Тој беше модел и референтна точка за сите нас, тој беше љубезен и грижлив сопруг, татко и дедо. Ќе ни недостига, се вели во соопштението неговото семејство.

Лауда на тркачките патеки го имаше своето деби во 1971 година, првата победа ја забележа во 1974 година, откако се пресели во Ферари. Во 1975 година Лауда ја освои првата шампионска титула. Тој, исто така, победи во 1977 со Ферари, додека во 1984 стана шампион како возач на Мекларен.

Во 2012 година, тој стана неизвршен претседател на Мерцедес и беше клучна фигура во мултидисциплинарен тим до неговата болест минатата година.

Формула 1 преку официјалниот твитер-профил изрази сочувство до семејството на трикратниот светски шампион .

– Почивај во мир, Ники Лауда. Засекогаш ќе останеш во нашите срца, засекогаш ќе бидеме овековечени во нашата историја. Денес, целата заедница на моторспорт ја оплакува големата загуба. Легендата го остави нашиот свет. Сочувство до пријателите и неговото семејство, објави Ф1 на Твитер.