Почина легендарниот играч на Реал, Генто, тој е единствениот шесткратен освојувач на Купот на шампиони


 Легендата на Реал Мадрид, Франциско Генто, почина на 89-годишна возраст.

Шпанецот играше за мадридскиот клуб од 1953 до 1971 година. Вкупно за тимот одигра 600 натпревари и постигна 182 гола.

Генто е единствениот играч во светот кој шест пати го освоил трофејот европски шампион.

Тој, исто така, го освои шпанското првенство 12 пати со Реал Мадрид, двапати го освои Купот на Шпанија и го освои Интерконтиненталниот куп во 1960 година.

Вкупно, Генто со Мадрид освои 23 трофеи, што е клупски рекорд. Марсело се израмни со него оваа недела по бројот на титули.