Почина Курт Хамрин, последниот учесник во финалето на фудбалскиот Мундијал во 1958 година


Стокхолм – Почина последниот учесник во финалето на Светското првенство во 1958 година, Курт Хамрин. Поранешниот напаѓач на Шведска имаше 89 години.

Хамрин беше последниот учесник во финалето на Светското првенство во 1958 година со Бразил (2:5). Од шведската репрезентација од тој состав жив е само Уве Олсон, кој не играше во финалето.

Во текот на својата кариера Хамрин играше за АИК, Јувентус, Падова, Фиорентина, Милан, Наполи и Стокхолм.

Хамрин по голови за Фиорентина го дели првото место со Габриел Батистута (203 гола во сите натпреварувања). Тој е на 9. место меѓу стрелците во Серија А со 190 гола.