Почина Кени Роџерс, легендата на американската кантри песна

Кени Роџерс, легендарниот американски кантри пејач почина на 82. години

Претставник на семејството изјави дека Роџерс починал „мирно и во неговиот дом“.

Роџерс ja уживаше американската сцена во 70-тите и 80-тите години и освои три Греми.

Тој е познат по своите балади “Коцкар”, “Лусил”, “Кукавица на округот” и дует со Доли Партон “Острови во тек”.