Почина италијанскиот дизајнер Роберто Кавали


Италијанскиот дизајнер Роберто Кавали почина на 83-годишна возраст, јавуваат странските медиуми.Тој првпат го лансираше својот бренд во 1970 година и разви иновативен процес на печатење на кожа и тексас, градејќи глобален бизнис за мода и начин на живот со неговите иновативни смели животински принтови, џинс и секси фустани.

Кавали потекнуваше од семејство на уметници, бидејќи неговиот дедо Џузепе Роси беше водечка фигура во движењето Макијавели, со дела изложени во галеријата Уфици во Фиренца.

Неговото богатство наводно вреди 500 милиони долари, а неодамна на 82-годишна возраст стана татко на своето шесто дете кое го доби со својата 38-годишна девојка од Шведска, Сандра Нилсон.

Кариера

Во 1970 година бев дизајнер број еден во светот; луѓе како Армани не беа ништо до мене. Сега, ако ми остана уште една желба во животот, тоа е да најдам нова ткаенина која е разноврсна и прекрасна како тексас – изјави кралот на модата Роберто Кавали.

Можеби изгледа како необична изјава, но Роберто Кавали не е обичен човек. Во текот на кариерата која опфаќа речиси шест децении, отворениот маестро на италијанскиот стил се појави како титан во жестоко конкурентниот свет на модата, претворајќи го своето име во глобален бренд и собирајќи следбеници кои вклучуваат некои од најгламурозните личности во светот, вклучувајќи ја и Викторија. Бекам, Шерон Стоун и Мадона..

Човекот чии блескави, женствени дизајни го направија познат е роден во Фиренца на 15 ноември 1940 година. млад маж.

Таму се специјализирал за дизајн на текстил, влегувајќи во светот на модата кога серијата цветни плетени принтови што ги дизајнирал како студент го привлекле вниманието на големите италијански производители на трикотажа.

До раните 30-ти години тој се етаблира во Париз со нарачки од Хермес и Пјер Карден и дебитираше со својата прва колекција. Гламурозните дизајни се покажаа популарни со џет-сетот, а во 1972 година го отвори својот прв бутик во Сент Тропе.

Личен живот

Тоа беше првиот чекор на патот кон империја која ќе го опфати светот и ќе порасне до проценета вредност од 1,8 милијарди фунти. Во 1978 година, Роберто беше замолен да суди на изборот за Мис Австрија. Една од натпреварувачките, 18-годишната Ева Диренер, се пласираше на второто место на натпреварот, но го освои срцето на тогаш разведениот Кавали.

Двојката почна да се забавува, се венчаа две години подоцна и имаат три деца. Дизајнерот има и две деца од првиот брак. Ева продолжи да служи како деловен партнер на нејзиниот креативен сопружник. Таа раководеше со рекламни кампањи и лиценцирање за империјата Кавали, која опфаќа од печатење до додатоци и домашна колекција.

Ева и Роберто се разведоа во 2010 година. Од 2014 година тој е во врска со манекенката Сандра Нилсон, која е 45 години помлада од него; таа го родила неговото шесто дете, Ѓорѓе, во 2023 година.

Роберто живеел со своето семејство во вила на ридовите во Фиренца, опкружен со природа и диви животни кои инспирираат животински принт, џунгла и цветни мотиви, додека летувал на својата 41 метарска блескава јахта, забавувајќи ги познатите пријатели.

Модниот дизајнер ги има децата Томас и Кристина со неговата прва сопруга Силванела Џанони, со која се оженил во 1964 година, пред да се разведе 10 години подоцна.Потоа, во 1980 година, тој се ожени со австриската модна дизајнерка Ева Марија Дајнер, со која има три деца, Роберт, Рејчел и Даниел.Тој претходно зборуваше за своето тешко детство и за грубото воспитување низ кое поминал по убиството на неговиот татко.

– Немав лесно детство. Татко ми беше само со Германците во јули 1944 година, во нападот на Кастелнуово деи Сабиони. Беше геодет, работеше во рудник во Валдарно… До 18 години не зборував. Сепак, животот беше љубезен кон мене (и бев) награден… за се.