Почина едно од трите ранети деца во училиштето во Финска


Едно 12-годишно дете загина откако беше застрелано во основно училиште во финскиот град Вантаа, во близина на Хелсинки, соопшти денеска финската полиција, пренесе ДПА.

Други две 12-годишници се тешко повредени, соопшти полицијата.

Службите за итни случаи уапсија еден 12-годишен ученик пред училиштето. Осомничениот сторител со себе имал огнено оружје. Полицијата соопшти дека апсењето поминало без проблеми.

Од јавноста беше побарано да се држи подалеку од областа додека полицијата продолжува со истрагата во основното училиште во областа Виертола во Вантаа, на југот на Финска, потсетува ДПА.

Финската политика за оружје
Претходните престрелки во училиштата во Финска ставија остар фокус на политиката за оружје на Финска.

Во 2007 година, Пека-Ерик Овинен застрела и уби шест ученици, училишната медицинска сестра, директорот и себеси со пиштол во средното училиште Џокела, во близина на Хелсинки.

Една година подоцна, во 2008 година, Мати Саари, друг ученик, отвори оган во стручно училиште во Каухајоки, лоцирано во северозападна Финска. Тој убил девет ученици и еден член на персоналот пред да го сврти пиштолот на себе.

Финска го заостри своето законодавство за оружје во 2010 година, воведувајќи тест за способност за сите кандидати за лиценца за огнено оружје. Возрасната граница за апликантите исто така беше променета на 20 од 18 години.

Има повеќе од 1,5 милиони парчиња лиценцирано огнено оружје и околу 430.000 носители на лиценца во нацијата со 5,6 милиони жители, каде што ловот и гаѓањето цели се популарни.