Почина Дејв Мајерс, врвен готвач од ТВ шоуто „ Брадести моторџии“


Дејв Мајерс, најпознат како половина од обожаваното британско ТВ-готвач дуо „Брадести моторџии“, почина по битка со ракот, изјави во четвртокот неговиот колега и долгогодишен пријател Си Кинг. Тој имаше 66 години.

Мајерс и Кинг се прославија во Обединетото Кралство и пошироко со нивната ТВ серија „Брадести моторџии“, неверојатна комбинација од шоу за патување со мотор, хумор и програма за готвење. Формулата се покажа исклучително успешна и брадестиот дуо има објавено повеќе од 25 книги за готвење.

Дејв (прв од десно) со колегата и пријателот Си Кинг

Мајерс првпат објави дека прима третман за рак во 2022 година. Тој не даде детали за неговата дијагноза.

Кинг во објава на социјалните мрежи рече дека Мајерс починал мирно дома во средата.

„Не сум сигурен дека можам да кажам со зборови како се чувствувам во моментов. Мојот најдобар пријател е на патување кое засега не можам да го следам“, рече Кинг. „Ќе ми недостига секој ден и врската и пријателството што ги делевме во текот на половина живот. Ти посакувам божја брзина брат; ти си и ќе останеш светилник на овој свет“.

Мајерс работеше како шминкер специјализиран за протетика кога првпат го запозна Кинг на снимањето на телевизиска драма на Би-Би-Си во 1995 година.

Двојката првпат се појави заедно во „The Hairy Bikers’ Cookbook“ на Би-Би-Си во 2004 година. Во емисијата се прикажуваат како се возат низ земји, вклучително Португалија и Намибија, земајќи примероци од локални јадења и се трудеа сами да ги готват.

Тие продолжија да снимаат уште многу серии на бројни локации низ светот, од Виетнам до Аргентина до градовите долж рутата 66 во САД. Мајерс и Кинг, исто така, го документираа своето губење на тежината и споделија здравствени совети и рецепти со нивниот диет клуб.

По дијагнозата на рак, Мајерс накратко се одмори од работа пред да го сними своето последно шоу со Кинг, „The Hairy Bikers Go West“. Шоуто, кое моментално се емитува, ги гледа како патуваат по западниот брег на Британија од Шкотска до Девон.

Мајерс беше во брак со Лилијана Орзац и беше очув на нејзините две деца, Иза и Сергиу. (АП)