Почина Чарли Мангер, десната рака на Ворен Бафет


Милијардерот Чарли Мангер, инвестицискиот мудрец кој го направи своето богатство уште пред да стане десна рака на Ворен Бафет во „Беркшир Хатавеј“, почина на 99-годишна возраст.
Мангер почина во вторникот, се вели во соопштението на „Беркшир Хатавеј“. Конгломератот соопшти дека бил информиран од членовите на семејството на Мангер дека тој починал мирно утрово во болница во Калифорнија. Ќе наполнеше 100 години на Нова година.

„Беркшир Хатавеј“ не можеше да биде изграден до сегашниот статус без инспирацијата, мудроста и учеството на Чарли“, рече Бафет во изјавата.

Покрај тоа што беше заменик-претседател на „Беркшир“, Мангер беше адвокат за недвижнини, претседател и издавач на „Дејли журнал корп.“, член на одборот на „Костко“, филантроп и архитект.

Од почетокот на 2023 година, неговото богатство беше проценето на 2,3 милијарди долари – неверојатна сума за многу луѓе, но многу помалку од богатството на Бафет, кое се проценува на повеќе од 100 милијарди долари.

За време на годишниот состанок на акционерите на „Беркшир“ во 2021 година, тогаш 97-годишниот Мангер очигледно ненамерно открил добро чувана тајна: дека потпретседателот Грег Абел ќе ја „чува културата“ по ерата на Бафет.

Мангер, кој носеше дебели очила, го загуби левото око по компликации од операцијата на катаракта во 1980 година.

Мангер беше претседател и извршен директор на „Веско Фајненшл“ од 1984 година до 2011 година, кога „Беркшир“ на Бафет ги купи преостанатите акции на осигурителната и инвестициската фирма со седиште во Пасадена, Калифорнија, кои тој не ги поседуваше.

Бафет му припишува на Мангер за проширување на својата инвестициска стратегија од фаворизирање проблематични компании со ниски цени со надеж дека ќе го претвори профитот кон фокусирање на поквалитетни, но преценети компании.

Првиот пример на промената беше илустриран во 1972 година со способноста на Мангер да го убеди Бафет да се потпише на преземањето на See’s Candies од „Беркшир“ во вредност од 25 милиони долари, иако калифорнискиот производител на слатки имаше годишна заработка пред оданочување од само околу 4 милиони долари. Оттогаш, тој генерира повеќе од 2 милијарди долари од продажба за „Беркшир“.

„Тој ме одврати од идејата да купувам толку многу компании по многу ниски цени, знаејќи дека има мал профит во тоа, и барајќи некои навистина убави компании кои би можеле да ги купиме по фер цени“, Бафет. изјави за Си-Ен-Би-Си во мај 2016 година.

Мангер честопати беше искрен во коментирањето на веселите изјави на Бафет.

„Немам што да додадам“, ќе рече тој по еден од елоквентните одговори на Бафет на прашања на годишните состаноци на Беркшир во Омаха, Небраска.

Но, како и неговиот пријател и колега, Мангер беше извор на мудрост во инвестирањето и во животот. И како еден од неговите херои, Бенџамин Френклин, на Мангер не му недостасуваше хумор.