Почина Тејлор Вајли, актерот од серијата „Hawaii Five-O“


Тејлор Вајли, најпознат по улогите на „Хаваи пет-0“ и „Магнум ПИ“, почина на 56-годишна возраст.

Хавајската музичарка Лина Грл Ланги, која беше блиска пријателка на Вајли и неговото семејство, ја објави веста за неговата смрт во нејзината емисија „Island Life Live“ во четврток, 20 јуни.

„Со тешко срце ја споделувам веста за смртта на добро позната личност од Хаваите, која исто така беше семеен пријател“, рече Ланги во емисијата, „Почина Тејлор Вајли, поранешен сумо борач, ММА борец и актер денес во Хурикејн Сити, Јута“.

Нејзиниот колега и водител Дејви Д го опиша Вајли како една од „најљубезните“ и „нежните души“.
Ланги не потврди како Вајли починал. Сепак, таа истакна дека иако фигурата на актерот можеби била застрашувачка, тој бил сè освен во реалниот живот.

Вили е роден на Хаваи во 1968 година и ја започна својата кариера како сумо борач под името „Такамишу“, според неговата страница на IMDb.

Вили на крајот се префрли на глума, почнувајќи со споредни улоги во сериите како оригиналните „Магнум ПИ“, „Северен брег“ и „Еден запад“ од 1980-тите до раните 2000-ти.

Подоцна се појави во филмовите „Заборавајќи ја Сара Маршал“ и „Радикално“ пред да добие редовна улога во серијата на „Хаваи пет-0“. Тој беше во 171 епизода од серијата, која се емитуваше од 2010 до 2020 година.