Победата на Саудиска Арабија над Аргентина е најшокантниот настан во историјата на Светското првенство


Линоел Меси за време на мечот со Саудиска Арабија

 

Аргентина го освои Светското првенство двапати – во 1978 и 1986 година – но во Катар 2022 Ла Албиселесте го запиша своето име во историските книги на сосема поинаков начин.

Според спортските податоци групацијата Gracenote, поразот на Аргентина со 2-1 од Саудиска Арабија во натпреварот од групата Ц е најголемиот шок во историјата на Светските првенства.

Предводени од Лионел Меси, третопласирани во светот, без пораз три години и меѓу фаворитите за освојување на турнирот во 2022 година, многумина очекуваа Аргентина лесно да ја помине Саудиска Арабија со 48 места што ги делат двете селекции на светската ранг-листа.

Целиот разговор пред натпреварот беше фокусиран на Меси, еден од најдобрите светски играчи досега, кој најверојатно ќе го игра своето последно Светско првенство.

Капитенот на Аргентина реализираше рано пенал за да ја доведе својата екипа во водство, но двата гола од второто полувреме на Салех Ал-Шехри и Салем Ал Даусари го свртеа натпреварот.

Неверојатниот гол на Ал Даусари од далечина – и последователната акробатска прослава – ќе стане еден од моментите на ова – или кое било – Светско првенство, и несомнено, со текот на времето, момент „Јас-бев-таму“ за навивачите.

Според Gracenote, претходната најизненадувачка победа на Светското првенство беше победата на САД против Англија во 1950 година, во која американската репрезентација имаше 9,5% шанси за победа.

Но, шансата за победа на Саудиска Арабија во вторникот беше проценета на 8,7%, што значи дека Зелените соколи го преземаат првото место.

Gracenote рече дека го користи „комерцијалниот систем за рангирање на фудбалот на компанијата за да ги идентификува најшокантните победи во текот на 92-те години на Светското првенство“.

Но, кои беа некои од другите големи сензации на Светското првенство?

 

Италија 1990: Камерун 1 – 0 Аргентина

 

Победничкиот гол на Камерун

Диего Марадона го покори светот на Светското првенство во 1986 година, испорачајќи низа спектакуларни индивидуални перформанси додека Аргентина ја освои својата втора титула.

Четири години подоцна, домаќин на турнирот беше Италија, а Марадона влезе на Светското првенство водејќи го италијанскиот клуб Наполи до иконската титула во Серија А.

Противник на Аргентина во воведниот меч на Италија 90 беше репрезентацијата на Камерун која беше исфрлена од Африканскиот куп на нации истата година во групната фаза и штотуку го повика во тимот тогаш 38-годишниот Роџер Мила, кој не играше за „Нескротливите лавови“три години.

Камерун не му дозволи на Марадона да игра, практично го фаулираше секој пат кога аргентинскиот магионичар ќе ја допре топката – толку многу што африканскиот тим го заврши натпреварот со девет играчи.

Сепак, ударот со глава на Франсоа Омам-Бијик во второто полувреме беше доволен за да му донесе славна победа на Камерун.

Јужна Кореја и Јапонија: Сенегал 1 – 0 Франција

 

Сенегалците беа нескротливи

Франција го освои Светското првенство на домашен терен во 1998 година, победувајќи го Бразил со 3-0 во финалето, а потоа го освои Евро 2000 две години подоцна и беше силен фаворит за задржување на светската титула во Јужна Кореја и Јапонија.

Првиот натпревар на Франција беше против репрезентацијата на Сенегал што дебитираше на Светското првенство.

Поранешната француска колонија беше јасно подготвена за натпреварот. Со иконските играчи како Ел Хаџи Диуф, Калилу Фадига и актуелниот тренер на државниот тим, Алиу Сисе, Сенегал му се спротивстави на својот многу славен противник.

Диуф направи спектакуларен настап, но ненајавениот Папа Буба Диоп беше тој што го постигна единствениот гол на натпреварот за да обезбеди извонредна победа за Сенегал.

Работите одеа од лошо на полошо за Франција бидејќи бранителот на титулата не успеа да стигне до нокаут фазата, завршувајќи на дното во својата група.

Шпанија 1982: Алжир 2 – 1 Западна Германија

 

Алжирците ги шокираа Западните Германци

 

Друга африканска нација што дебитираше, Алжир, се соочи со Западна Германија во група која засекогаш ќе го промени Светското првенство.

Западна Германија влезе во игра како еден од фаворитите на турнирот со победа на секој квалификациски натпревар. Тимот беше толку уверен што менаџерот Јуп Дервал рече дека „ќе скокне на првиот воз назад во Минхен“ во случај на пораз.

Таа ароганција повторно го прогонува Дервол бидејќи сосема непознатиот тим на Алжир ја надигра Западна Германија.

Северноафриканците поведоа во 54. минута преку Рабах Маџер, пред Карл-Хајнц Румениге да израмни 13 минути подоцна. Но, веднаш потоа Алжир повторно го презеде водството.

И покрај славната победа, Алжир не се квалификува за понатаму, делумно поради тоа што Западна Германија обезбеди победа од 1-0 против Австрија – резултат со кој двете европски држави се пласираа во следната рунда на сметка на Алжир.

Оттогаш, од „Срамот на Хихон“, последните натпревари во групата на Светското првенство се играат истовремено.

Бразил 1950: САД 1 – 0 Англија

 

Американскиот тим составен од аматери стигна до полуфиналето на мундијалот

 

Пред Светското првенство во Бразил во 1950 година, фудбалот беше целосно професионален во Англија со децении, иако ова беше прво појавување на англиската репрезентација на Светско првенство, откако одлучи да не се појави на претходните три турнири.

Англија се спротивстави на американскиот тим со полупрофесионални и аматерски играчи, вклучувајќи и копач на гробници, мијач на садови и поштар.

Но, тие аматери го направија првото големо вознемирување на Светското првенство, бидејќи ударот со глава на Џо Гетјенс на крајот на првото полувреме беше доволен за да обезбеди извонредна победа за САД.