По тепачката во грчкиот парламент: еден пратеник заврши во болница, друг во притвор


 

Еден грчки пратеник заврши во полиција, а друг е во болница по тепачката во парламентот во Атина во средата.

Независниот пратеник Константинос Флорос – порано дел од екстремно десничарската партија Спартанци – го нападна пратеникот Василис Граменос од националистичката партија Грчко решение за време на жестоката дебата во парламентот за тужба за клевета.

Парламентот расправаше за укинување на имунитетот на претседателот на Грчкото решение, Киријакос Велопулос, кој беше тужен за клевета од пензиониран офицер на морнарицата. Флорос е син на пензионираниот офицер на морнарицата. Тој побара да зборува на пленарната седница за време на расправата, но не му беше дозволено, бидејќи е инволвиран во случајот.

„За ова ќе одлучат судиите“, сепак извика Флорос, на што Граменос одговори: „Ќути, ѓубре!“

Тензијата ескалираше и двајцата мажи излегоа надвор од пленарната сала. Во грчките медиуми се појавија фотографии на кои се чини дека Флорос го фаќа Граменос за глава и го фрла на земја.

Граменос беше префрлен во собраниската клиника. Партиски функционер подоцна изјави за „Политико“ дека е префрлен во болница, со скршеница на носот и зглобот. Флорос е приведен и приведен во полициската управа.

Тој ќе одговара за кршење на член 157 од Кривичниот законик, според кој е кривично дело напад врз пратеник при вршење на функцијата и може да добие затворска казна до десет години.

„Ова е несреќен момент“, им рече на новинарите неговиот адвокат Васо Пантази. „Никој не одобрува таков чин, но има човечка состојба. Пред немилиот инцидент имаше вербален напад на неверојатна вулгарност“.

Други пратеници побараа кривична пријава.

„Можеме да го обвиниме сторителот на овој гнасен и варварски напад, да го обвиниме за кривично дело по брза постапка“, им рече на пратениците спикерот Константин Тасулас, додавајќи дека „парламентарниот имунитет се однесува на прекршоци, но не и на кривични дела“.

Три крајно десничарски екстремни партии стигнаа до грчкиот парламент на националните избори минатото лето, вклучително и Спартанците, поддржани од поранешниот фронтмен на екстремната десница на Златна зора, Илијас Касидиарис, кој е во затвор.

Исто така, грчкиот Врховен суд во средата одлучи да ја исклучи партијата Спартанци од изборите во ЕУ. Судот ја разгледа петицијата на три политички партии за нејзините наводни врски со Златна зора, чии водечки членови беа затворени во 2020 година како членови на криминална организација.