По судскиот неуспех во Пенсилванија расте притисокот врз Трамп да го признае поразот

Доналд Трамп сака преку судовите и други постапки да ја поништи јасната победа на Џо Бајден (Фото: Ројтерс)

ВАШИНГТОН – По остриот неуспех во судот во Пенсилванија, претседателот Доналд Трамп се соочува со зголемен притисок од неговите републиканци да се откаже од напорите за поништување на победата на демократот Џо Бајден и да го признае поразот.

Откако Бајден беше прогласен за победник пред две недели, Трамп започна голем број тужби и организираше кампања за притисок за да спречи државите да го потврдат вкупниот број на гласови.

Досега, обидите за спречување на сертификацијата пропаднаа во судовите во Џорџија, Мичиген и Аризона.

Во саботата, Метју Бран, републикански федерален судија номиниран од поранешниот претседател Барак Обама, отфрли сличен обид во Пенсилванија. За Трамп да има каква било надеж дека ќе остане во Белата куќа, тој треба да ја елиминира предноста на Бајден во Пенсилванија од 81.000 гласови. Државата треба да започне да ги потврдува своите резултати во понеделник.

Адвокатите на Трамп ветија брза жалба, но адвокатите кои му се спротивставија на суд велат дека му истекува времето времето.

„Ова треба да го стави клин во ковчегот за какви било понатамошни обиди на претседателот Трамп да ги искористи федералните судови за да ги промени резултатите од изборите во 2020 година“, рече Кристен Кларк, претседател на Адвокатскиот комитет за граѓански права според законот.

Некои колеги републиканци на Трамп во Конгресот сега ги кршат редовите на партијата.

Републиканскиот сенатор Пат Томи рече дека со оваа пресуда се затвора секоја шанса за легална победа во Пенсилванија и го повика Трамп да го признае поразот.

Лиз Чејни, член на лидерството на републиканците во Претставничкиот дом, претходно го повика Трамп да ја почитува „светоста на нашиот изборен процес“ доколку не успее на суд.

Бајден доби 6 милиони гласови повеќе од Трамп на изборите на 3 ноември, а исто така доминира во изборниот колеџ со 306-232 гласа.

Критичарите велат дека одбивањето на Трамп да признае има сериозни импликации врз националната безбедност и борбата против корона вирусот, од кој починаа 255.000 Американци.

За да остане на функцијата, Трамп некако ќе треба да ги поништи изборните резултати во најмалку три големи држави – невиден подвиг во САД историја.

Пребројувањето во Џорџија само ја потврди победата на Бајден таму, а официјалните лица го потврдија резултатот во петокот. Кампањата на Трамп изјави доцна во саботата дека ќе побара уште едно пребројување на гласовите.

Во Висконсин, изборните власти ги критикуваа волонтерите на Трамп за забавување на делумното пребројување, што не се очекува да ја поништи победата на Бајден. (Ројтерс)