По Шарлиз Терон, Ријана како ново лице на парфемот J’Adore на Диор


Свежо од лансирањето на Fenty Hair, Ријана штотуку обезбеди нов договор. Пејачката „Lift Me Up“ е новото заштитно лице на класичниот мирис на Диор J’Adore, објави модниот бренд во вторникот (18 јуни). Таа ја следи Шарлиз Терон, 48-годишната холивудска икона, која ја имаше оваа улога две децении.

„Мирисот, кој го познавам и го сакам толку долго, значи многу за жените“, рече Ријана во изјавата за Women’s Wear Daily. „Посебно со нетрпение очекувам да се приклучам на оваа авантура и да придонесам за неа преку мојот свет, мојата приказна, моите корени, како и мојата креативност и мојата сопствена женственост.

За да ја зацврсти новата соработка, Диор објави фотографија од Ријана на Инстаграм со натпис: „Кристијан Диор е навистина воодушевен што ја пречекува иконата Ријана, чии широки таленти, извонредна убавина и универзална привлечност сега го отелотворуваат светот на Жадор.

Основачот на Fenty Beauty ќе се појави во претстојната кампања снимена од фотографот Стивен Клајн на 1 септември.

Ријана има долга врска со Диор. Освен што беше забележана на неколку модни ревии на Диор, неодамна за време на Модната недела во Париз на почетокот на оваа година и за време на нејзината прва бременост, Ријана стана првата црномуреста амбасадорка на Диор во 2015 година.

„Изборот на Ријана да биде следното лице на J’Adore беше очигледен за нас“, истакна Вероник Куртоа, извршен директор на Parfums Christian Dior. „Не само што е една од најголемите и најмоќните уметници на сите времиња, таа е и мултиталентирана, успешен претприемач, посветен хуманитарец, мајка на две деца и единствена убавина.

Женскиот мирис на марка Диор го балансира цветниот со овошниот со мирисни ноти на иланг-иланг, турска роза од Дамаск, јасмин grandiflorum и индиски јасмин самбак.