По поразот во Парламентот, Џонсон бара избори на 15 октомври

Лондон – Британскиот премиер Борис Џонсон вчера побара предвремени избори на 15 октомври, откако пратениците кои се обидуваат да спречат „Брегзит“ без договор му нанесоа понижувачки пораз во Парламентот, што тој го објасни како обид да се предадат на Европската Унија.

Потегот на Парламентот го остава „Брегзит“ да виси во воздухот, со можни исходи кои се движат од бурен излез без договор до напуштање на целиот обид – но и двата исхода ќе бидат неприфатливи за размерите на гласачите на Обединетото Кралство.

Сојузот на опозициските пратеници, поддржан од 21 бунтовник од Конзервативната партија на Џонсон, во вторникот ја порази владата со иницијативата да се обидат да донесат закон со кој ќе се изнуди тримесечно продолжување на датумот на излегување на Велика Британија од ЕУ.

Џонсон го отфрли бунтот како обид да за предавање на ЕУ и вети дека никогаш нема да го одложи „Брегзит“ по 31 октомври и го предизвика лидерот на опозициската Лабуристичка партија Џереми Корбин да се согласи за избори на 15 октомври.

„Може ли да го поканам лидерот на опозицијата да потврди дека ќе им овозможи на луѓето од оваа земја да го искажат својот став на избори на 15 октомври за она што тој го предлага во нивно име име“, рече Џонсон пред Парламентот.

Сепак, бидејќи е потребна поддршка од две третини од пратениците, обидот на Џонсон за избори е првично оневозможен, бидејќи опозициските партии се обединети да спречат „Брегзит“ без договор пред да се согласат на гласање.

Џонсон рече дека неговата стратегија е да се склучи договор за „Брегзит“ на самитот на ЕУ на 17 октомври и „да се заврши ‘Брегзит’“. Тој рече дека британската влада напредува и ќе успее да го отстрани проблемот со ирската граница.

Бидејќи тригодишната криза околу „Брегзит“ се приближува до крешендо, Велика Британија се движи кон избори бидејќи повеќето британски политичари не гледаат друг начин за излез од ќор-сокакот.

Едно сценарио е опозициските партии да го поразат обидот на Џонсон за избори сè додека не биде усвоен нивниот закон за блокирање на „Брегзит“ без договор. Откако законот ќе стапи во сила, опозициските партии тогаш можат да се согласат на избори.

Владата закажа гласање за изборите по околу 20 часот вечерта во средата.

Опозициските партии и бунтовниците во неговата партија рекоа дека нема да дозволат „Брегзит“ да биде „шверцуван“ без договор, под закрила на изборите.

„Ние нема да танцуваме според неговата музика“, рече Кир Стармер, одговорен за „Брегзит“ во опозициската Лабуристичка партија.

„Ние нема да гласаме со Борис Џонсон денес за да се лишиме од можноста да завршиме со работење откако само што ја презедовме контролата врз Долниот дом“, рече тој.

Зад бруталниот притисок Велика Британија фундаментално има три главни опции за „Брегзит“: излегување со договор, излегување без договор или одложување на „Брегзит“.

Изборите во октомври ќе отворат три најверојатни опции: влада што го поддржува „Брегзит“ под Џонсон, лабуристичка влада предводена од ветеранот социјалист Џереми Корбин или нејасен Парламент што може да доведе до коалиција или малцинска влада од некаков вид.

Необичната влада која се залага за „Брегзит“ може да ги поништи сите закони што имаат за цел да спречат „Брегзит“ без договор.

Во знак на колку далеку „Брегзит“ ја дисторзираше британската политика, конзервативците на Џонсон ветија дека ќе ги протераат 21 бунтовник од партијата – вклучително и внукот на водачот на Втората светска војна во Велика Британија, Винстон Черчил, и двајца поранешни министри за финансии. Џонсон, исто така, го загуби работното мнозинство во Парламентот.

Во една добра вест за Џонсон, шкотскиот суд донесе одлука дека неговата одлука за суспендирање на Парламентот е законска.

ЕУ одби повторно да преговара за договорот за повлекување постигнат со Тереза Меј минатиот ноември, а во британските весници имаше извештаи дека главниот советник на Џонсон, Доминик Камингс, ги опишал преговорите како бесрамни.

На прашањето во средата дали тоа е точно, Кумингс изјави за Ројтерс: „Не. Никогаш не го кажав тоа“. (Ројтерс)