По Chloé и Celine : Фиби Фило се враќа на модната сцена со своја колекција


Лондон- На ред е Фиби Фило да блесне во центарот на вниманието.

Прославената британска модна дизајнерка ја претстави својата истоимена деби колекција со лансирањето на phoebephilo.com.

Колекцијата располага со асортиман на богати улични модни изгледи, почнувајќи од елегантна горна облека, како црна волна, капут во стил на ров и течен бел, свилено-сатен горен дел до фанки додатоци како црна кожна XL Cabas чанта и дебел, позлатена ѓердан со зборот „мама“.

И покрај високите цени на многу од производите (карго јакна моментално е наведена на 4.800 долари, додека горниот дел од шалот чини 2.100 долари), неколку артикли од колекцијата веќе се распродадени, според официјалната веб-страница на Фиби Фило.

Родена од британски родители во Париз, Фило е најпозната по нејзината работа со француските луксузни брендови Chloé и Celine. Фило почна да работи со Клое во доцните 90-ти како асистент на дизајнерката Стела Макартни откако Макартни ја презеде функцијата креативен директор од Карл Лагерфелд.

Фило ја наследи Макартни како креативен директор на Chloé во 2001 година кога Макартни го напушти модниот бренд за да лансира сопствена етикета. Дизајнерката донесе свој спин во естетиката на брендот со воведување на предмети како фармерки со висок струк, фустани за бебиња, дрвени чевли со клин и чанта Падингтон со катанец.

Во 2008 година, Фило ја прифати понудата да стане креативен директор на Селин. За време на нејзиниот мандат, Фило воведе конструктивни парчиња, вклучувајќи чанти во облик на кутија, свилени панталони, големи палта и сандали Birkenstock обложени со крзно. Таа ја напушти дизајнерската етикета во 2017 година и потоа направи пауза од модната индустрија.

Фило беше прогласена за Меѓународен дизајнер на годината од Советот на модни дизајнери на Америка во 2011 година и доби орден од Британската империја во 2014 година.