Пленковиќ кандидат за наследник на Фон дер Лајен? Заинтересиран е


Фото: Б. Грданоски

Урсула фон дер Лајен полека ја губи поддршката од конзервативната група европски партии (ЕПП) за нов мандат на чело на Европската комисија, пренесува „Билд“, кој пишува и дека хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, или грчкиот премиер Киријакос Мицотакис би можел да стане шеф на Европската комисија.

– И Пленковиќ и Мицотакис наводно веќе пројавиле интерес за понудата да бидат кандидати за наследничка на Урсула фон дер Лајен – пишува „Билд“.

Како еден од кандидатите се споменува претседателот на парламентот Роберти Мецоли од Малта, кој нема искуство во извршната власт, но има голема самодоверба и амбиција и, како што беше покажано на конгресот за номинација на ЕПП во Букурешт на почетокот на март, има поголем талент за говори од фон дер Лајен.

Се издвојуваат двајца кандидати
Понатаму се известува дека Фон дер Лајен нема поддршка за нејзината кандидатура за нов претседател на ЕК, дури ни во нејзината партија ЦДУ, и дека нејзините шанси се мали.

Инсајдер од Европската Унија за „Билд“ изјави дека веќе се предложени две можни алтернативи – грчкиот премиер Киријакос Мицотакис (56) и неговиот хрватски колега Андреј Пленковиќ (54), кој победи на изборите во Хрватска оваа недела, наводно изразиле интерес за позиција.

Инаку, претседателот на ХДЗ Андреј Пленковиќ денеска изјави дека „од понеделник ќе почнат понатамошни дискусии за формирање на нова влада со сите кои се подготвени за тоа, согласно довербата што ја добија од гласачите“.