Пирс Броснан бара 100 милиони долари за имотот во Малибу инспириран од Тајланд

САД- Еден од актерите на Џејмс Бонд, Пирс Броснан, го продава својот имот инспириран од Тајланд  за 100 милиони долари.

Цената го прави осмиот најскап дом моментално на пазарот во округот Л.А. Ако се продаде за близу 100 милиони долари, тоа ќе означи масовно враќање на инвестицијата за ирско-американскиот актер; записите покажуваат дека тој купил во 2000 година, еден дел  за 5,1 милиони долари и друг за 2,25 милиони долари.

Имотот  покрај океанот се протега на повеќе од еден хектар со два домови со пет спални соби и 14 бањи. Со резбани тиково порти, разубавените терени полни со палми, тропски цвеќиња, дворови од травертин …

Позната како куќа на орхидеи, главниот дом може да се пофали со ентериери опремени со стакло и тиково дрво со погледи на океанот и планината. На главно ниво, има одлична просторија и кујна . Удобностите на пониско ниво вклучуваат театар со нивоа на седење и музичка соба / студио за снимање. Бањата додава две сауни, парна соба, јапонска када за натопување, ладно нурнување и туш.

Втората приказна опфаќа библиотека, балкон со поглед кон дворот и апартман на сопственикот со седење и експанзивна палуба.

Песочни салони и области за јадење затворени во стакло се наоѓаат во задниот двор, кој се наоѓа на базен со солена вода и се спушта на 117 стапки плажа. Двоспратна гостилница служи и како куќа за базен со бар.

Броснан и неговата сопруга, активистката и новинарка Кели Броснан, го ставаа имотот под кирија повеќе пати за време на нивниот престој, за 120.000 УСД месечно уште во 2004 година.

Броснан, 67, глумеше во четири филма за Бонд од 1995 до 2002 година: „Златно око“, „Утре никогаш не умира“, „Светот не е доволен“ и „Умри уште еден ден“. Неговите други заслуги вклучуваат „Врвот на Данте“, „Ноемврискиот човек“, „Матадор“, „Мама миа“ и „Ненси Астор“, од кои последните две му донесоа номинации за Златен глобус.

Минатата година, двојката плати 2,945 милиони долари за еднокатен дом во Санта Моника, претходно објави „Тајмс“.