Пилот слета со авион на хелиодромот на „Бурџ ал Араб“ во Дубаи


 

Полскиот пилот Лукаш Чепиела влезе во историјата на авијацијата во вторникот, станувајќи првиот човек што слетал авион на хелиодромот на култниот хотел „Бурџ ал Араб“ во Дубаи.

Чепиела успеа да го запре својот специјално адаптиран лесен авион за само 21 метар, слетувајќи на платформа широка само 27 метри, 212 метри над земјата и на врвот на 56-катната зграда.

„Најголемиот предизвик беше недостатокот на какви било надворешни референтни точки, кои обично се наоѓаат на аеродром каде што имаш стотици метри писта“, им рече тој на спонзорите „Ред Бул“.

Акробацијата беше подготвувана од 2021 година и бараше 650 пробни слетувања, според „Ред Бул“.

Секојдневната работа на Чепиела е капетан на „Ербас А320“, но тој има некои импресивни летечки достигнувања. Чепиела се придружува на елитната група спортски легенди кои го красат хелиодромот на хотелот во форма на едро, вклучувајќи ги тениските шампиони Роџер Федерер и Андре Агаси, кои одиграа натпревар таму во 2005 година, и поранешниот победник на Гран при Ф1, Дејвид Култхард, кој таму се вртеше со болид во 2013 година.