Пике: Ниту еден клуб во светот не игра под ист притисок како Барселона

Шпанија – Дефанзивецот на Барселона, Жерард Пике смета дека неговиот клуб е под поголем притисок од кој било друг.

Шпанецот го изјави ова на прес-конференција за време на турнејата во Соединетите Американски Држави.

-Ниту еден клуб во светот не игра под ист притисок како Барселона. Ако не освоивме многу трофеи, луѓето мислат дека имаме лоша сезона, рече Пике.

Каталонците се бранители на трофејот во шпанската Примера, а во новата сезона ќе влезат со големи амбиции да ја освојат Лигата на шампионите.