Пет совети за мода од Коко Шанел

Сакајте се, не бидете роб на модата, ослободете се од старата гардероба, ова се некои од советите на легендарната француска дизајнерка


Исклучителен стил, неверојатен вкус, елеганција – првото нешто што ми паѓа на ум е спомнувањето на стилската икона, Коко Шанел, жена позната меѓу другото и по реченицата: „Јас не создавам мода“. Јас сум мода!“

Еве неколку правила што ги следеше модната дизајнерка која бараше инспирација во машката облека и вечно бараше скапа едноставност.

 

Облеката мора да се прилагоди на типот на фигурата

Коко тврдеше дека не постои нешто како лоша фигура – само лоша и неприкладна облека. Поради тоа што се избираат погрешни парчиња облека кои не ги истакнуваат предностите на фигурата, туку само ги покажуваат недостатоците, жените имаат комплекси и се несигурни за својот изглед.

Чувство на непријатност може да предизвика и само дел од гардеробата што не одговара добро на фигурата. За да спречите вакви грешки, вреди внимателно да го проучите материјалот од кој е направена облеката, проверете дали стилот ви одговара, дали добро ќе ви стои, дали бојата ви одговара или подобро е да изберете друга.

Освежете ја вашата гардероба

Обидете се и експериментирајте. Промената и наоѓањето стил може да биде од корист. Вклучете нови, понекогаш дури и необични бои и стилови во вашата гардероба – тогаш можете точно да одредите што ви одговара и од што е подобро да се откажете. „За да бидете незаменливи, мора постојано да се менувате“, рече Габриел Бонур „Коко“ Шанел, која владееше со париската висока мода речиси шест децении.

Слободни стилови

Непријатната облека нема место во плакарот. Во спротивно, ја жртвувате сопствената удобност, што е погрешно. Дури и самата Коко позајмила лесни панталони од машката гардероба. Додека престојувала во Венеција, се соочила со прилично непријатен предизвик – како да влезе и излезе од гондолата. Се покажа дека е прилично непријатен потфат во здолниште. Решението беше пронајдено во униформата на гондолиерот, на која беа прикажани панталони кои станаа прототип за широки женски модели. „Елеганцијата на облеката е слободата на движење“, верувала дизајнерката, која отстранила сѐ што ја попречувало жената да се движи слободно: корсети, кринолини и патенти, баркон пунџи и долги здолништа.

Баланс на трендови

Средината на летото и рамнотежата се важни во модата. Во потрага по трендови, големи се шансите да изгледате смешно и целосно неважно. „Модата треба да се прифати или ќе изгледате смешно. Сепак, весниците треба да се земаат дискретно, во мали порции“, рече жената која го создаде малиот црн фустан, костимот на Шанел, чантата Шанел, познатиот парфем Шанел 5…

Годините не се пречка

Секоја жена може да изгледа добро на која било возраст. Само треба да следите неколку едноставни правила. Обрнете повеќе внимание на состојбата на вашата кожа, фигура, грижете се за нив и што е најважно – сакајте се себеси.

„Возраста не е најважна за една жена. Можете да бидете прекрасни на 20 години, шармантни на 40 години и да останете неодоливи до крајот на земните денови“, била убедена Коко Шанел.