Пет клонирани кучиња се главни советници на новиот аргентински претседател

Хавиер Милеи, кој никогаш не бил оженет и е без деца, велеше дека големиот англиски мастиф Конан е негов најблизок пријател и доверлив човек. Тој сега се дневно се „советува“ со пет клонирани кучиња на Конан


Новоизбраниот аргентински претседател Хавиер Милеи (лево) и англиски мастиф (десно), тип на куче од кое поседува пет и наводно добива совети од нив

 

Големо мнозинство аргентински гласачи се одлучија да пробаат нешто ново кога го избраа Хавиер Милеи за следен претседател на земјата.

Во услови на зголемена инфлација и зголемена сиромаштија, Милеи, десничарски популист кој вети радикално менување на владата, го победи актуелниот министер за економија Серхио Маса на вториот круг од изборите во неделата со повеќе од 55 отсто од гласовите, што е најголем процент на претседателски кандидатот доби по враќањето на Аргентина во демократијата во 1983 година.

53-годишниот пратеник кој се самоидентификува како либертаријанец и „анархо-капиталист“ водеше кампања за намалување на јавната потрошувачка, елиминирање на централната банка и менување на националната валута од аргентинскиот пезос во американскиот долар, меѓу другите драстични економски мерки. Тој, исто така, е против сексуалното образование во училиштата, вети дека ќе го ограничи пристапот до абортуси и ја отфрли климатската наука како социјалистички заговор.

Но, повеќе од сите негови предлози за политика или детали за платформата, Милеи првенствено стана познат во текот на турбулентната изборна сезона како ексцентрик. Поранешен рок-музичар кој своевремено учествуваше во бендот што свири песни на „Ролингстоунс“, дивокосиот Милеи се искачи како плоден економист и ТВ и радио коментатор. Тој даде смели забелешки кои се движат од нарекување на папата Франциско „гнасен левичар“ до чествување на американскиот гангстер Ал Капоне како „херој“.

Критичарите на Милеи често укажуваа на неговото чудно однесување и бизарни изјави за да ја аргументираат неговата неспособност да владее – неавторизираната биографија на аргентинскиот новинар Хуан Луис Гонзалес за Милеи е насловена „Ел Локо“ (Лудиот) – но политичките набљудувачи велат дека изборот на Милеи претставува помалку лично поддржувње а повеќе фрустрација од статус-квото. Локалниот политички консултант Лукас Ромеро изјави за Асошиетед прес: „Ова е триумф што помалку се должи на Милеи и неговите чудности и особености, а повеќе на барањето за промени“.

Сепак, можеби ништо не покрена повеќе прашања во врска со менталната острина и подготвеноста на новоизбраниот претседател да раководи од широко пријавената (и исмејувана) работа кон кого тој се обраќа за совет: Конан, Мареј, Милтон, Роберт и Лукас. Тие беа првите луѓе на кои им се заблагодари кога заврши прв на претседателските прелиминарни избори во земјата во август – освен што тие не се вистински луѓе.

„Кој друг?“, рече тој. „Моите четириножни деца“, мислејќи на неговите пет кучиња кои ги нарече „најдобри стратези“.

Сè започна кога Милеи усвои куче англиски мастиф по име Конан, повикувајќи се на филмот „Конан варваринот“ од 1982 година, во 2004 година. Гонзалес, аргентинскиот новинар и неофицијален биограф на Милеи, напиша во „Буенос Аирес тајмс“ кучето станало, според зборовите на самиот Милеи, неговата „вистинска и најголема љубов“ и дека тој го гледа Конан како „буквално негов син“. Милеи, кој никогаш не бил оженет и е без деца, му припишуваше на кучето тешко 90 килограми дека е негов најблизок пријател и доверлив човек и се држи покрај него во тешките и осамени времиња.

Кога Конан почина во 2017 година, Милеи наводно посетил медиум за да комуницира со неговиот покоен сакан миленик. Во тој телепатски разговор, рече Милеи, Конан ја пренесол божјата мисија тој да стане претседател на Аргентина. Според аргентинскиот весник „Ла Насион“, Милеи верува дека тој и Конан првпат се сретнале во претходниот живот пред повеќе од 2.000 години како гладијатор и лав во римскиот Колосеум и дека парот не се борел затоа што им било предодредено да ги здружат силите во иднина (за што тој верува дека било пророштво за неговата претседателска кампања под влијание на животните).

Во 2018 година, Милеи платил околу 50.000 долари, според Ројтерс и „Њујорк тајмс“, на американската компанија PerPETuate за да го клонира Конан користејќи ја неговата ДНК, нешто што Милеи наводно планирал да го направи веќе некое време. Постапката резултираше со пет кученца, кои Мајли ги именуваше по оригиналниот Конан и економистите Мареј Ротбард, Милтон Фридман и Роберт Лукас. Милеи редовно го нарекува сегашниот клон Конан како негов син – и не го разликува од оригиналниот Конан – а другите четири кучиња како негови „внуци“.

Гонзалес и другите аргентински медиуми објавија дека Милеи бара совет од своите кучиња за прашања од неговата кампања, политика и друго. Во августовски интервју за шпанскиот весник „20 минути“, Гонзалес рече дека Милеи „е убеден оти кучињата го советуваат во различни области: едно во политика, друго во економија, трето му дава општи совети“. Гонзалес додаде дека е загрижен за таков „нестабилен лидер“ во веќе „нестабилната“ Аргентина: „Овој човек кој ќе ја командува судбината на земјата се буди секој ден, прави медиумски сеанси со кучињата и потоа донесува декрет врз основа на на тоа. Тоа е многу шокантно.”

На прашањето на „Економист“ во септември за извештаите за неговиот неконвенционален кабинет за кучиња, Милеи не го негираше тоа, одговарајќи со навидум гордост: „Што е ако некои велат дека моите кучиња ги одредуваат моите стратегии, да? Дека се како стратешки комитет? Тие се најдобриот стратешки комитет во светот. Кажи ми: кога аутсајдер-аутсајдер го постигна она што го постигнавме за две години? Ако е така, тие се најдобрите политички аналитичари во светот“. (Тајм)