Пет Гала како Мет Гала – миленици облечени како ѕвездите на најважната модна ноќ


Модниот дизајнер Ентони Рубио ја организираше својата годишна гала за домашни миленици во Музејот на кучето во Њујорк, на која беа прикажани кучиња облечени во мода за домашни миленици инспирирани од облеката на познатите на Мет Гала.


Настанот собра пари за музејот, кој прикажува уметност насочена кон кучињата, а прикажа и ревија на писта со кучиња кои позираа на црвениот тепих заедно со модели кои носат дополнителни тоалети и костуми.

Гала настанот за домашно милениче е тема на документарен филм продуциран од Кевин Лопез, чија цел е да се пласира проект погодна за семејството и кој повеќе генерации можат да го оценат до крајот на годината.

На галата беа прикажани 16 кучиња облечени во мода за домашни миленици инспирирани од кодексот на облекување на Мет Гала во 2024 година „Градината на времето“. Чивава пресоздаде еден од изгледот на Зендаја. Померанец дотеран како Џенифер Лопез. Пудлица облечена како Bad Bunny, комплетирана со слични очила за сонце.

Рубио сам ги изработи сите облеки во краткиот пресврт помеѓу првиот понеделник во месецот и 20 мај, останувајќи буден до 4 часот наутро ноќта пред настанот за кучешка мода.

„Ноќта на Мет Гала, седам таму и земам белешки и фотографирам“, објасни Рубио за Холивуд Репортер. „Не дозволувам никакви пречки бидејќи секоја година религиозно ја гледам Мет Гала. И проучувам сè за тоа. Штом ќе заврши шоуто, правам листа на различни облеки што ми се истакнуваат“.

Померанц во стилот на Ники Минаж

На Галата за домашни миленици во 2024 година, неговиот едногодишен Леонбергер по име Супермен беше облечен во блескаво сребрена облека со блескава кристална јака, во знак на поздрав на фустанот на Ирина Шајк, украсен со Сваровски. Друг померанец носеше бебешко сино одело кое потсетуваше на синиот костум на Стела Макартни на Ед Ширан, додека Чорки ја отелотворуваше волуменозната црна тоалета на Карди Б од Винсен. (Холивуд Репортер)

Ники Минаж
Чорки во стилот на Карди Б
Карди Б
Миленик во стилот на Ед Ширан со потпис на Стела Мекартни
Ед Ширан