ДИК ги објавува резултатите, следете ја во живо претседателската трка


Според првичните резултати од претседателските избори објавени на официјалната веб-страница на Државната изборна комисија, кандидатот поддржан од СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски е во водство.

Пендаровски според досега обработените гласови има освоено 51.140 гласа, односно 41,74% од гласовите, додека Гордана Силјановска-Давкова има 39,70 отсто односно 48.657 гласа. Блерим Река има 17.980 гласа или 14,67 отсто.

Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесуваше 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места проценти или на гласање излегле околу 700 илјади граѓани.

Резултатите од ДИК можете да ги следите на следниов ЛИНК.