Пендаровски: Гласот за број 3 е глас за заедништво и заеднички живот, во европска и напредна земја

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски денеска имаше средби со жителите на Дебрца, Вевчани и Лабуништа.

– Мојот концепт е за заедништво, заеднички живот во европска и напредна земја. Мојот слоган е „Заедно напред“. Само така можеме да просперираме, а не еден по еден. Јас не правам разлика по верска и етничка припадност. Нашиот концепт „Едно општество за сите нас“ затоа што сите сме исти и мора сите да ги уживаме правата кои ни припаѓаат, рече Пендаровски од Лабуништа.

Тој рече дека опцијата што ја нуди опозицијата и кандидатката Силјановска е опција за враќање назад кон изолација, поделби, неизвесност, запирање на почнатиот напредок на земјата и изрази уверување дека граѓаните го препознаваат тоа и ќе изберат напредок.

На средбата со жителите на Дебарца, Пендаровски порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски придобивки за развој нашата држава и сите граѓани.

– Во 2018 година, само по добивањето на поканата за НАТО, во државата влегоа 625 милиони евра странски инвестиции, што е двојно повеќе од најдобрата година на таканаречениот реформатор Груевски. Тоа дополнително ќе се инетнзивира по влезот во НАТО и започнувањето на преговорите со ЕУ, истакна Пендаровски.

Повика на максимална излезност на претседателските избори в недела, на 21 април, а потоа и на 5 мај.

– Тргнаа работите. Добивме покана за НАТО и ако продолжиме со реформскиот процес ќе добиеме датум за почеток на преговори во јуни. За две години постигнат е голем успех бидејќи има политичари водат сметка за народот. Затоа е важно напредокот да продолжи, порача Пендаровски од Вевчани.