Париз ги затвори сите барови и кафеа, ограничувања за рестораните

Инциденцата на нови инфекции во Париз стигна до 500 на 100 илјади жители

ПАРИЗ – Официјални лица во Париз во понеделникот објавија нови ограничувања за градот и неговите предградија кога областа достигна највисоко ниво на тревога за корона вирус.

Сите барови мора да се затворат, како и затворените спортски простории, како што се базени, теретани и спортски сали (со ограничени исклучоци, вклучително и за деца).

Рестораните може да останат отворени ако воведат строги мерки за заштита што ќе бидат детално објавени во текот на денот, рече префектот на париската полиција Дидие Лалемент за време на прес-конференција со градоначалникот Ани Идалго и Орелиен Русо, шеф на регионалниот здравствен орган.

Универзитетите се ограничени на 50 проценти од нивниот капацитет, а продавниците и трговските центри мора да обезбедат густината да биде еден клиент на 4 квадратни метри. Работата од дома мора да биде приоритет.

„Максималната тревога“ на земјата е постигната кога неделната стапка на инциденца надминува 250 нови случаи на 100.000 жители, а пациентите со Ковид-19 претставуваат најмалку 30 проценти од оние во кревети на единици за интензивна нега.

Стапката на инциденца во Париз сега е 500 на 100.000 жители во возрасната група од 20 до 30 години, а пациентите со Ковид-19 претставуваат 36 проценти од легла во интензивната нега, рече Русо.

Сега има „3.500 нови потврдени случаи секој ден [што] е три ипол пати повеќе од пред еден месец“, додаде Русо.

„Епидемијата се движи премногу брзо, треба да ставиме сопирачки сега пред да се преоптовари здравствениот систем“, додаде Лалемент.

Ограничувањата ќе стапат на сила во вторник во Париз и три соседни области и ќе бидат на сила првично за две недели и може да бидат продолжени доколку здравствената состојба не се подобри.

Сите објекти на отворено ќе останат отворени со ограничување од 1.000 лица по настан или 50 отсто од нивниот максимален капацитет доколку се помалку од 1.000 лица.

Овој потег доаѓа во моментот кога француската влада се обидува да избегне нова блокада на целата земја, користејќи различни нивоа на ограничување во различни области на земјата.

Областа Париз и регионот Марсеј во моментов се на највисоко ниво на тревога, но уште пет други градови – Лион, Лил, Тулуз, Гренобл и Сент Етјен – би можеле да им се придружат доколку останат на тековната траекторија.

Франција во саботата пријави речиси 17.000 инфекции, што е највисока стапка од моментот кога земјата започна со раширено тестирање. (Според агенциите)