Паолини избори второ Грен слем полуфинале во низа


Лондон- Јасмин Паолини ја победи Ема Наваро во денешното четвртфиналето на Вимблдон со 2:0, по сетови 6:2 и 6:1.

Италијанецот првпат ќе игра во полуфиналето на овој турнир. 

Претходно оваа сезона, Паолинио веќе стигна до полуфиналето на Грен слемот Ролан Гарос.

За пласман во финалето Паолини ќе ги одмери силите со Хрватката Дона Векиќ која ќе го игра нејзиното прво полуфинале на еден од четирите најпрестижни тениски турнири.