Паника и конфузија во Белата куќа

Белата куќа во саботата (Фото: АП)

Загриженоста се зголемува околу ширењето на вирусот во зградата и дали тоа може да го наруши функционирањето на владата

 

ВАШИНГТОН – Златното есенско сонце го осветли Вашингтон во саботата за да го илуминира главниот град на САД кога Доналд Трамп го започна својот прв цел ден во болницата, борејќи се со корона вирусот, во услови на претседателски избори фрлени во хаос.

Само неколку часа порано, во петокот вечерта по мачното чекање за вести, претседателот се појави од Белата куќа со слабо мавтање и кренат палец, но игнорирајќи ги прашањата на новинарите за состојбата на неговото здравје.

Трамп (74) го минува викендот во воена болница во близина на Вашингтон откако откри дека ниту главниот командант на најмоќната земја во светот не е имун на корона вирусот. Се вели дека има треска и е заморен, постои огромна несигурност во врска со неговата состојба, нејзиниот потенцијал да се влоши и дали тој може да стане неспособен.

Во негово отсуство, се вели дека расположението во Белата куќа е панично, со зголемена загриженост за степенот на ширење на вирусот во зградата и дали тоа може да го наруши функционирањето на владата.

Персоналот работеше во меурот на негирање на Трамп со месеци, избегнувајќи маски за лице и собрани во тесните простори на западното крило и тесните ходници. Позитивниот тест на претседателот беше застрашувачки доказ за она што остатокот од земјата одамна го знае: никој не е безбеден.

„Луѓето ги губат умот“, изјави еден извор за весникот „Вашингтон пост“.

Како што траеше петокот, а состојбата на Трамп се влошуваше, вработените исто така беа принудени да се спротивстават на можноста неговото здравје да биде во сериозен ризик. Силно чуваната Бела куќа е еден од најбезбедните имоти во светот со нова ограда висока 4 метри за да се штити од натрапниците, демонстрантите и терористите. Сепак, таа ограда не можеше да го спречи невидливиот патоген што уби повеќе од 205.000 Американци. Коментаторите велат дека не може да има поголем доказ за неуспехот на администрацијата во борбата против пандемијата.

Како, кога или од кого Трамп се зарази, останува мистерија. Но, митот за неповредливост може конечно да биде разбиен од настанот во Градината на розите во Белата куќа минатата сабота кога тој ја предложи судијата Еми Кони Барет за врховен судија. Повеќе од 150 гости седеа блиску заедно без маски за лице, очигледно залулани во мислата дека е безбедно да се направи тоа на отворено.

Но, најмалку седум присутни – Трамп, првата дама Меланија Трамп, поранешната советничка во Белата куќа, Келиен Конвеј, екс гувернерот на Њу Џерси, Крис Кристи, сенаторите Мајк Ли и Том Тилис и претседателот на Универзитетот на Нотр Дам, Џон Џенкинс, оттогаш беа позитивни на вирусот.

Кој е заразен а кој не за време на настанот во саботата во Градината на розите во Белата куќа

Во саботата наутро се покажа дека менаџерот за изборна кампања на Трамп, Бил Степиен, исто така, имал позитивно тестирање, поттикнувајќи поголем хаос на изборите. Заменик-менаџерот на кампањата Џастин Кларк треба да го води штабот на предизборната кампања Трамп во отсуство на Степиен.

По прославата во минатата сабота на Градината на розите, настан кој продолжи со приеми во затворен простор во Белата куќа, Трамп помина виорна недела во кампања за претседателските избори на 3 ноември.

Во вторникот имаше хаотична дебата со ривалот Џо Бајден во Кливленд, Охајо, каде што многумина од неговата придружба седеа демаскирани за разлика од тимот на демократите, кој строго ги следеше протоколите.

Во четвртокот, Трамп присуствуваше на политичко собирање средства во неговиот голф-клуб во Бедминистер, Њу Џерси, иако беше свесен дека бил изложен на заразената Хоуп Хикс. Таа вечер, звучејќи незаинтересирано, тој даде интервју за Шон Ханити од Фокс њуз, очигледно обвинувајќи ги војската или органите на прогонот за кршење на физичкото растојание: „Тие сакаат да ве прегрнат и да ве бакнат затоа што навистина направивме добра работа за нив. Се приближувате и работите се случуваат“.

Инаку рутинското патување на претседателскиот хеликоптер им даде на многумина во Вашингтон чувство дека сведочат оти историјата се одвива пред нивните очи.

Хауард Финеман, новинар, објави на Твитер: „Со години сум видел и слушнал многу неизбришливи моменти тука во Вашингтон, но ништо како ‘Марин Уан’ што леташе над нашето соседство кон ‘Валтер Рид’, носејќи го претседателот погоден, како милиони други, од глобална пандемија. Вознемирувачки, застрашувачки. Политиката е стилизирана само за еден момент“.

Официјални лица изјавија дека престојот на Трамп на неколку дена во Националниот воено-медицински центар „Валтер Рид“ е заради претпазливост и дека тој ќе продолжи да работи од претседателскиот апартман во болницата, кој е опремен за да му овозможи да ги извршува службените должности.

Но, низа контрадикторни и контрадикторни пораки сееја сомнежи во јавниот ум. Прес-конференцијата од медицинскиот тим во саботата даде розова слика, но ги избегна клучните прашања за тоа дали Трамп добил дополнителен кислород и даде збунувачки временски рок што подоцна требаше да се поправи.

Претседателот објави видео во саботата навечер, во кое изгледаше истрошено, но инсистираше на тоа: „Се чувствувам многу подобро“. Подоцна, неговиот шеф на кабинет, Марк Медоус, изјави за Фокс Њуз: „Тој направи неверојатни подобрувања од вчера утрото, кога знам дека голем број од нас, лекарот и јас, бевме многу загрижени… Тој имаше треска и нивото на кислород во крвта падна брзо“.

Возраста, полот, дебелината и покачениот холестерол на Трамп го доведоа во поголем ризик сериозно да се разболи од вирусот кој зарази повеќе од 7 милиони луѓе во САД. Доколку неговото здравје се влоши и не е во можност да ги извршува своите одговорности, тој би можел да ја пренесе власта на потпретседателот Мајк Пенс според 25-тиот амандман на уставот. Тестирањето на Пенс за вирусот беше негативно во петокот.

Бил Вален, истражувач од тинк-тенк институтот „Хувер“ на универзитетот Стенфорд во Пало Алто, Калифорнија, рече: „Домината се повеќекратни. Постои прашање за неговата способност да води кампања лично. Постои прашање за неговата способност да има канцеларија во моментов: 25-тиот амандман. Разговарав со некои од моите конзервативни пријатели кои сметаат дека треба да се повика на ова сега.
Мразам да шпекулирам вака, но што ако неговото здравје се влошеше прилично брзо до степен кога или тој беше во бесознание или само делиричен? Потоа, потпретседателот, кабинетот, ќе мора да се вклучи и да го стори ова, така што всушност постои школа на размислување дека тој треба да се повика на тоа проактивно“.

Курт Бардела, висок советник на анти-Трамп групата „Линколн проект“, вели: „Она што го гледаме е многу здрав скептицизам за сè што доаѓа од Белата куќа. Овие се истите луѓе кои лажеа за здравствените услови на сите други за влијанието на Ковид-19, па зошто да очекуваме поинаку кога тие зборуваат за себе?“

Дан Ретер, новинар ветеран кој известуваше за падот на Ричард Никсон во 1974 година, додаде на Твитер: „Она што не го знаеме е многу повеќе од она што го знаеме. И, имаме администрација која одамна го потроши својот кредибилитет. Целокупното покривање на оваа криза треба да ги има предвид овие вистини за контекст“.

Неговата следна дебата со Бајден, закажана за 15 октомври, е доведена во прашање. Покрај позитивниот тест на Степиен за Ковид-19, исто така, позитивна е клучната сојузничка Рона Мекданиел, шефот на Националниот комитет на републиканците и поранешниот гувернер на Њу Џерси, Крис Кристи, кои му помогнаа во тренирањето на Трамп за првата дебата со Бајден.

Глен Болгер, републикански анкетар, за Асошиејтед прес изјави: „Предизвикувачки е. Би било подобро ако дискусијата се однесуваше на работните места и економијата, па дури и Џо Бајден да биде ‘заробен во левицата’. Но, изборите ќе се однесуваат на корона вирусот и тоа не е поволен терен за републиканците“. (Гардијан)